Дейности за адаптация към новите слухови апарати
Приспособяването към новите Ви слухови апарати е процес и е важно да подхождате с по-бавно темпо. След като започнете да се чувствате по-удобно в по-тиха среда и увеличите времето си на носене на апаратите, е добре да изследвате различни ситуации, за да продължите напредъка си. Ето списък с дейности, които могат да Ви въведат в по-предизвикателни ситуации на слушане, за да поддържате нещата интересни. Списъкът е класиран от най-лесната до най-трудната - само не забравяйте да го правите с Вашето темпо.
Намалете звука на телевизора
Помолете някой да настрои силата на звука на телевизора на „нормален“, защото не би трябвало да е нужно да е по-силен от този на човек с нормален слух. След това се опитайте да използвате тази настройка продължително. Чудесен начин да помогнете на мозъка си да свърже отново звуците с езика е да гледате филми или предавания с надписи или субтитри. Защото слушането и виждането едновременно помага за укрепване на тези връзки.
Опитайте групов разговор в тиха обстановка с 2 или 3 души
Започнете с близки приятели или семейство, тъй като познатите гласове се идентифицират по-лесно. Уверете се, че сте с лице към човека, който говори, и практикувайте активно слушане. Това помага на мозъка Ви да свърже отново точките между звуци, модели и невербални сигнали.
Намерете тихо място навън, като заден двор
Удивително е колко шумно може да бъде едно тихо място на открито. Свикнете с шума на вятъра. Слушайте звуците на птиците, шумоленето на листата, минаващия трафик и т.н. Освен да чувате тези звуци, опитайте се и да ги локализирате. Когато се почувствате по-удобно, затворете очи и се опитайте да локализирате звуците, без да гледате.
Проведете телефонен разговор
Тъй като не можете да видите лицето на човека и нямате други невербални знаци, телефонните разговори могат да бъдат по-предизвикателни. Напомнете на човека от другата страна да говори ясно и с умерено темпо. Ако Вашите слухови апарати са с възможност за Bluetooth свързване, опитайте да препратите звука директно към тях. Ако не можете да предавате аудио директно към слуховия апарат, опитайте да поставите телефона по-близо до микрофона му и експериментирайте с различни ъгли.
Създайте шумна среда у дома и водете разговор
Всичко, което трябва да направите, е да включите телевизора или радиото с нормална сила на звука и да разговаряте с други хора в същата стая. Опитайте се да се съсредоточите върху разговора и да изключите фоновия шум.
Шофирайте
Дори повече, отколкото външния свят, колата Ви е изпълнена с шум. Слушайте звука на Вашия двигател, пътя, вятъра и др. (Но да се надяваме, че няма да чуете твърде много проблеми с колата си, които не сте забелязвали преди – като скърцащи спирачки.) Може да е по-трудно да водите разговор в началото, но това е нормално. С времето мозъкът Ви ще се адаптира и няма да се фокусирате върху фоновите шумове.
Срещнете се с приятел в местното кафене или тих ресторант
Намерете добро място, което минимизира фоновия шум. Ъглово сепаре е идеално, но и нещо далеч от шума в кухнята ще е достатъчно. Бъдете търпеливи и ако някога Ви е неудобно, просто изключете слуховите си апарати или ги извадете. Не забравяйте, че това е процес и отнема време за приспособяване. Но се надяваме, че ще можете да се насладите на хубав разговор и да се чувствате добре, докато го правите.