header-banner

Имам ли нужда от слухов апарат?



Слуховите апарати са изключително ефективни инструменти за лечение на загуба на слуха, но малко от хората, които се нуждаят от тях, ги използват.

Слуховите апарати са изключително полезни

Слуховите апарати не са предназначени само за глухи хора или само за хора с тежка или дълбока загуба на слуха, въпреки че разбираемо са най-ефективни за тази група. Слуховите апарати са устройства, които могат да подобрят качеството на живот и на хората диагноза лека загуба на слуха. За съжаление въпреки това все още много хора избягват слуховите апарати и така се лишават от невероятните ползи, които те биха могли да им осигурят.

Стигмата около слуховите апарати е свързана със сенилност и отпадналост. Представата е, че слуховите апарати са за по-възрастни хора – „Аз не съм стар, така че защо ми е нужен?“.

Но нека спрем до тук.

Истина е, че слуховите апарати се използват по-често сред по-възрастното население. Това е така, защото загубата на слуха е проблем, наблюдаван при значително по-висок процент от по-възрастните хора, отколкото при по-младите. 70% от хората над 70 имат загуба на слуха. Това е просто естествена част от остаряването. Същото важи за много други заболявания и медицински състояния, например диабетът, високото кръвно налягане и влошаването на зрението са по-често срещани при хора над 60 години. Факт е обаче, че хора от всички възрасти търсят лечение за тези състояния.

Във всички възрастови групи има хора със загуба на слуха. 15% от младите хора на възраст между 6 и 19 години имат някаква форма на диагностицирана загуба на слуха. Такава загуба на слуха може да бъде подкрепена със слухови апарати, но за хората от възрастова група е много по-малко вероятно да получат помощ поради предубеждението, което имат относно слуховите апарати и това за кого са предназначени те.

За да гарантираме, че милионите хора, които се нуждаят от помощ, ще получат необходимото лечение, трябва да разсеем стигмата около слуховите апарати.

Независимо дали сте на 8 или на 80, използването на слухов апарат не означава, че вече сте остарели, че сте немощни и сенилни. Това просто означава, че имате здравословно проблем и този проблем се нуждае от лечение.

Слуховите апарати са най-ефективната форма за лечение на загуба на слуха, независимо на каква възраст сте.

Също така е важно да се отбележи, че слуховите апарати вече са доста по-удобни за носене от преди, размерите им са много по-малки. Технологията за създаване на слуховите апарати измина дълъг път през последните години. В много случаи съвременните слуховите апарати са много компактни, често незабележими. 

Вече съществуват невидими слухови апарати, които се поставят в ухото и няма как да бъдат забелязани по време на ежедневните социални контакти. Дори да носите апарат, който се вижда, не позволявайте това да Ви спира от използването му и така да се лишите от лечението, от което се нуждаете.

Признаци, че имате нужда от слухов апарат

Частична глухота, чуване на зувците приглушено или сериозно затрунено слухово възприятие – това са често срещани признаци на загуба на слуха. Понякога обаче нещата не са толкова очевидни. Има редици по-незабележими симптоми, които почти всеки пропуска. Проверете дали не е време да посетите аудиолог като се запознаете с тях.

Имате шум в ушите

Продължителното звънене в ушите, известно още като шум в ушите, е широко разпространено медицинско състояние, което засяга до 15% от хората. Има много причини за поява на шум в ушите, но най-честата е увреждане на слуха, което води до загуба му.

Когато слухът е увреден, клетките в ухото, предназначени да улавят звуците, умират. Когато тези клетки не предават звуци към мозъка, той започва да си измисля свои собствени звуци – звъненето, което „чувате“ в ушите си. Мъртви космени клетки означава, че вече е невъзможно да се чува през тях. Колкото по-малко клетки имате на разположение за вашия слух, толкова по-дълбок ще бъде шумът в ушите и толкова по-сериозна загуба на слуха.

Можете да чуете хората, но не можете да ги разберете

Леката загуба на слух е удивително често срещана. Отново за Великобритания – там около 1 на всеки 6 души има загуба на слуха, като броят им нараства с възрастта. През повечето време човек не обръща внимание на леката загуба на слух. Много хора остават без лечение за повече от 10 години. 

Най-често срещаният признак за лека загуба на слуха е, че чувате хората, но не можете да разберете всичко, което казват. Чувате гласовете, но са малко неразбираеми, сякаш говорът им е твърде бърз, сякаш Ви говорят на непознат език или идват отдалеч. Забелязвате, че често молите хората да Ви повторят казаното.

Претърпели сте травма на главата или друга злополука

Внезапните и тежки наранявания на главата, като тези в резултат на автомобилни катастрофи или удари по главата, могат да доведат до загуба на слуха. Вътрешната травма може да увреди слуховите пътища към мозъка, което се отразява на начина, по който се приема звука. Мозъкът често успява да компенсири при такива видове наранявания, но тестът за слуха най-ясно ще Ви помогне да разберете дали травмата на главата е довела до някаква степен загуба на слуха.

Не можете да разберете откъде идват звуците

В зависимост от условията на въздуха, звукът се разпространява в него с определена скорост. Резултатът е, че освен ако не стоите и не гледате директно към източника на звука, той ще достигне до ушите Ви в малко по-различно време. Една удивителна способност на нашия мозък е, че той се нуждае от изключително малко време, за да разбере от коя посоката идва звукът. Този процес обаче е затруднен, когато някой има загуба на слуха. 

Хората с нормален слух нямат проблем да локализират посоката на даден звук. Хората със загуба на слуха също са в състояние да направят това, но изпитват трудности. Ако трудно се ориентирате за посоката на звуците около Вас, това е силен индикатор, че имате нужда от слухов апарат.

slider-banner

Ще ми свършат ли работа слуховите апарати?

Да, много вероятно е слуховите апарати да Ви помогнат да чувате по-добре. Приблизително 95% от хората със загуба на слуха достигат до частично или пълно възстановяване на слуховата функция след като започнат да носят слухови апарати. 

Технологията, която стои зад тези помощни слухови устройства е такава, че апаратите могат да бъдат  адаптирани да помагат за различни видове загуба на слуха. Доказано е, че слуховите апарати са повишили драстично качеството на живот на милионите хора, които ги използват.

Има едно НО, когато говорим за резултатите от носенето на слухови апарати

Всеки конкретен тип загуба на слуха се нуждае от лечение с помощта на специфичен тип слухов апарат, фино настроен по определени начин от професионален слухопротезист. Всеки пациент е уникален и за него се работи специфично. Успешните резултати от лечението със слухови апарати при загуба на слуха зависят от провеждането на правилно лечение. Трябва да намерите точните устройва, които вършат работа конкретно за Вас. Не можете просто да си купите някакви стари слухови апарати и да очаквате да Ви помогнат.

Провеждането на тест на слуха е жизненоважно за успешното лечение на загуба на слуха. Необходимо е да се направи точен анализ на слуховите способности на пациента чрез набор от тестове, предназначени да установят как точно са засегнати ушите от загуба на слуха. От лека до тежка загуба на слуха, правилният тест ще помогне да се идентифицира причината за загубата на слуха и ще позволи на професионалистите слухопротезисти да насочат пациента към най-добрия възможен слухов апарат за лечение на неговия конкретен проблем.

От един или от два слухови апарата имам нужда?

От колко броя слухови апарати се нуждаете, зависи изцяло от причината за Вашата загуба на слуха. Ако тя е причинена от травма на ухото – нараняване или загуба на слуха, причинена от твърде силен шум, може дасе окаже, че се нуждаете само от един слухов апарат. Това ще позволи на засегнатото ухо да си възвърне качеството на слуха, което има незасегнатото ухо. В такива случаи един слухов апарат има капацитета да постигне баланс.

Загубата на слуха обаче обикновено се причинява от двустранни проблеми, свързани с увреждане на двете уши. Тя може да е възрастово обусловена, да се дължи на някакво медицинско състояние или разстройство, увреждането на слуха често е двустранно. 

Ако и двете уши са засегнати, ще Ви трябват два слухови апарата. Въпреки че един слухов апарат би Ви позволил да чувате много по-добре с едното ухо, все още ще имате проблеми с другото. Например проблем за Вас ще бъде фоновия шум, тъй като той няма да бъде филтриран от ухо, което няма слухов апарат. Така се получава, че въпреки добрата на работа на слуховия апарат, слухът не е задоволителен, тъй като нелекуваното ухо създава пречки. Сигналите, които то получава, ще объркат мозъка Ви и ще му пречат да обработва правилно сензорната информация. Друг проблем ще бъде правилното локализиране на звука, както по-горе беше обяснено.

Най-доброто лечение на двустранната загуба на слух е да получите слухови апарати и за двете уши. Носенето на два слухови апарата Ви помага да постигнете пълния капацитет на Вашия слух, от който се нуждаете, за да живеете така, както пожелаете. С помощта на два слухови апарата Вие ще можете с удоволствие да провеждате разговори, да разбирате посоката на звуците и да поддържате оптималното здраве на Вашите уши.

Риск от умствено изоставане

Нека уточним, че идеята тук не е да се създават страхове, а хората със загуба на слух да бъдат коректно информирани за потенциалните странични рискове, свързани с тяхното състояние. Страничните ефекти от нелекуваната загуба на слуха могат да бъдат тревожни, но Вие трябва да сте наясно с рисковите фактори, за да можете да вземете информирани решения за Вашето здраве. За някои хора получаването на слухови апарати е голяма стъпка. Трябва да сте напълно убедени, че това е правилният избор за Вас.

И така, какво се случва, ако не получите лечение със слухов апарат за загуба на слуха? Загубата на слуха не се влошава от само себе си. Този процес има нужда от някакъв двигател. Такъв може да е процесът на стареене или някакво допълнително увреждане на ухото. Помякога хората си мислят, че тъй като тяхната загуба на слуха в момента е все още под някакъв контрол, те нямат нуждаят от слухови апарати. Такова мислене обаче крие опасности.

Съвременните изследвания дават сериозни доказателства, че загубата на слуха и появата на когнитивен спад и деменция, са свързани. Данните от пациенти с деменция показват, че рискът от развитие на заболяването се повишава със 100%, ако е налице и лека загуба на слуха. В случаите на умерена загуба на слуха тази цифра е 200%. При тежката загуба на слуха, рисковият фактор от деменция в сравнение с някой без загуба на слуха, е 500% по-висок.

Загубата на слуха е изключително сериозен рисков фактор за развитие на деменция. Всъщност, от всички потенциални рискови фактори, водещи до деменция, загубата на слуха е от най-голямо значение. Все още нямаме пълното разбиране защо това е така, но съществуват няколко убедителни теории. 

Най-широко поддържаната теория се свежда до когнитивното натоварване. Идеята е проста: нашите мозъци са в състояние да се справят с изключително много информация. С напредването на възрастта обемът на информацията, която можем да обработваме, намалява и това води по естествен път до когнитивен спад. Докато когнитивните ни способности бавно намаляват, наличието на загуба на слуха оказва още по-голям натиск върху нашия мозък. Той се стреми да възвърне предишните си сензорни способности, но вече бидейки с понижена функционалност. Това означава, че работи много по-усилено през цялото време, за да чува. На практика така се стига до когнитивно претоварване. Ресурси от други области в мозъка биват пренасочени, за да се използват за постигането на нещо базово – ефективен слух.

Заредете реактивен самолет с гориво и той ще лети с часове. Натоварете го с пътници и багаж и времето му за полет ще намалее поради тежестта, която буквално го тегли надолу. Вашият мозък е реактивният самолет, а естественият когнитивен спад е наличното гориво. Загубата на слуха е пътниците и багажа. Тя ефективно изгаря горивото, от което мозъкът се нуждае, за да намали темпото на когнитивния спад и развитието на деменция.

Какво е решението?

Медицината не може да ни даде допълнително гориво, но може да намали съпротивлението. Слуховите апарати улесняват мозъка в интерпретицията звука. Те усилват звуковите вълни, навлизащи в ухото и подпомагат получаването на иформоацията във вътрешното ухо. Като улесняват чуването и филтрирането на шума, слуховите апарати намаляват когнитивното натоварване на мозъка.

Все още са необходими много изследвания, за да се изясни пълната картина на начина, по който деменцията и загубата на слуха са така тясно свързани. Въпреки това, като се има предвид, че грижата за загубата на слуха реално може да забави ефектите от когнитивния спад и появата на деменция, слуховите апарати са силно препоръчителна опция за много хора.

Слуховите апарати също могат да помогнат и за лечението на един вторичен проблем, свързан с когнитивен спад - е социалната изолация. Почти двама от трима души със загуба на слуха твърдят, че са се чувствали изолирани от околните. Много хора се дистанцират от другите, защото разговорите ги затрудняват, така социалното взаимодействие се превръща в предизвикателство, понякога дори в смущаващо преживяване. Безпокойството и стресът от опитите за общуване при наличие на загуба на слуха са достатъчни, за да създадат дистанция и разпадане на социалните взаимоотношения. Когато не можете да се насладите на вечер навън с приятели, защото не можете да ги чуете или да говорите с тях, Вие просто предпочитат да си останете у дома.

Социалната изолация има големи последици за психичното здраве и благополучие, но също така представлява рисков фактор за развието на деменция. Самотата и социалното дистанциране са свързани с по-големи шансове за когнитивен спад. Преобладаващата теория е, че социалното взаимодействие създава умствена дейност, която е от полза за здравето на мозъка. Без него когнитивните способности намаляват. По същество това е като изграждането на мускули във фитнеса. Ако спрете да тренирате, силата Ви ще намалява. Ако спрете да бъдете психически стимулирани от социални ангажименти, в резултат на това страдат Вашите когнитивни способности.

Слуховите апарати позволяват по-добра комуникация. Те спират фоновия шум, който заглушава думите, помагат Ви да се съсредоточите и Ви позволяват да чуете всичко, което се казва. Слуховите апарати връщат на хората със загуба на слух способността да се присъединят към разговора, да бъдат част от социални преживявания и дават увереността, от която се нуждаете, за да бъдете отново част от света.