header-banner

Как да използвате слушалки заедно със слуховите си апарати



Благодарение на последните постижения в технологиите в областта на слуховите апарати, милиони хора със загуба на слуха могат да чуват желаните от тях звуци и да се наслаждават на разговорите с любимите си хора. Едно от предимствата, които тази нова технология предоставя на потребителите, е съвместимостта с други персонални електронни устройства, като смартфони и телевизори. Понякога, както в случая със слушалките, намирането на подходящата комбинация за слушане може да бъде трудна задача.

Ако имате възможност, изберете слухови апарати с Bluetooth

Ако слуховите Ви апарати поддържат Bluetooth, можете да предавате звук директно към тях! Не е необходимо да носите слушалки на ушите си или да изваждате слуховите си апарати, за да носите слушалки. Можете да предавате звук от телефона, лаптопа, телевизора или друго устройство. Това е много удобен начин за слушане на музика или подкасти. Шумопотискащите слушалки също могат да се носят върху слуховите Ви апарати, така че не е необходимо да включвате музиката на висока степен. Също така, имайте предвид, че честото използване на Bluetooth може да изтощи батериите по-бързо от обикновено.

Ако слуховите Ви апарати не разполагат с Bluetooth

При всички различни слушалки на пазара днес, кои от тях работят най-добре със слухови апарати? Зависи от това какъв тип слухови апарати носите. Ето няколко неща, които трябва да обмислите, като не забравяйте, че Вашият консултант по слухопротезиране също може да Ви даде насоки. Съветваме Ви да потърсите професионална помощ, ако трябва да носите слушалки на работното си място. 

Процес "проба-грешка"

На първо място, за да намерите подходящите слушалки, може да се наложи да вложите малко усилия. Ако поръчвате слушалки за доставка вкъщи, прочетете внимателно политиката за връщане на продукти. При възможност, отидете в магазина и пробвайте няколко вида, за да изберете най-подходящите.

Това е дълъг процес на проба-грешка и определено се препоръчва да пробвате няколко типа слушалки в магазина, за да усетите добре как ще работят заедно с Вашия слухов апарат.

Слухови апарати, които се поставят в ухото (ITE)

Намирането на добре пасващи слушалки, когато носите устройства, които се поставят в ушния канал, е много по-лесно, отколкото при други модели.  

Слуховите апарати, поставени в ушния канал (IIC) и тези, поставени напълно в ушния канал (CIC) са най-малките слухови апарати на пазара. Способността им да се побират в ушния канал ги прави по-дискретни от другите модели. Тези устройства обикновено се предписват на хора с лека или умерена загуба на слуха.

Вътрешноканалните (ITC) слухови апарати се разполагат в долната част на външната ушна мида, което ги прави удобни и лесни за използване. Тъй като са малко по-големи от слуховите апарати IIC и CIC, те имат по-дълъг живот на батерията и могат да се справят с по-широк спектър от слухови загуби.

Нископрофилните слухови апарати се намират във вътрешността на ухото, въпреки че варират по размер от дизайни с половин обвивка до такива, които запълват почти цялата ушна мида. Тъй като са по-големи и по-лесни за боравене, те са по-желани от хората с проблеми със сръчността.

Тъй като всички компоненти на горепосочените устройства влизат изцяло в ушния канал, те обикновено са съвместими със слушалките. Тези, които носят слухови апарати IIC, може дори да могат да използват наушници.

Слухови апарати, които се поставят зад ухото (BTE)

Тези, които носят BTE или RIC (receiver-in-the-canal) устройства, може да намерят най-добрия вариант при слушалките, които се поставят над ухото. Или, както споменахме по-горе, включете Bluetooth стрийминг, за да можете да се отървете напълно от слушалките.

BTE слуховите апарати варират по размер от мини BTE с ултратънки тръбички до такива, които работят с ушни форми, за да се справят с тежка до дълбока загуба на слуха.

При слуховите апарати RIC и приемника в ухото (RITE) високоговорителят е вграден в ушния накрайник вместо в основното тяло на слуховия апарат.

Когато използвате слушалки с тези слухови апарати, избирайте модел, който приляга изцяло върху микрофона на слуховия апарат, който се намира извън ушния канал и зад ухото. Ако не приляга напълно, слуховият апарат ще улавя външен звук вместо този, който идва от слушалките. Може да се наложи да изпробвате няколко модела, за да намерите подходящия. Важното е да се уверите, че високоговорителите на слушалките са разположени на достатъчно разстояние от микрофоните на слуховия апарат, за да се предотвратят проблеми с обратната връзка.

Слушалки с костна проводимост 

Слушалките с костна проводимост всъщност не се поставят върху ухото, а директно пред него. Хората, които носят вградени в ухото слухови апарати, могат особено да харесат тази опция, тъй като те не блокират входящия звук, което е приятна функция за безопасност.

Докато обикновените наушници и слушалки могат да пречат на слуховите апарати или да ги бутат, слушалките с костна проводимост заобикалят това. Въпреки това, ако имате слушалки, които се поставят зад ухото, все пак може да изпитате известен дискомфорт, тъй като те могат да се търкат в слуховите апарати (потърсете тестови чифт, за да можете да изпробвате това!)

Слушалки при едностранна глухота

Когато имате загуба на слуха в едното ухо, губите усещането за " пространствен звук", известно още като слушане в стерео. Слушалките с костна проводимост могат да бъдат добър вариант за преодоляване на този проблем. 

slider-banner

Какво да правите, ако не желаете да носите слухови апарати?

Искате ли да се откажете от слуховите апарати, докато носите слушалки? Това също е вариант. В зависимост от това колко тежка е загубата на слуха Ви, може да искате да си вземете специални слушалки, известни като усилени слушалки, които могат да предават сигнали по-силно от стандартните такива. Отделен "усилвател" на слушалките Ви позволява да увеличавате ниските, средните и високите честоти, така че да отговарят на Вашите нужди.

Посъветвайте се с Вашия специалист по слухопротезиране

Ако все още имате проблеми с намирането на слушалки, които да работят с Вашите слухови апарати, уверете се, че използвате програмата за слухови апарати според особеностите на средата на слушане, в която се намирате. Ако се съмнявате коя програма да използвате или как да превключвате между програмите на слуховите си апарати, потърсете помощ от Вашия слухов консултант.

Попитайте за настройка "музика". Програмата, чийто фокус е поставен върху речта, може да не е най-подходящата за използване, когато слушате музика или аудиокниги. Консултирайте се със специалист, който ще Ви помогне да активирате най-добрата настройка на устройството Ви, спрямо специфичните нужди.

Все още можете да увредите слуха си

За да предотвратите допълнителна загуба на слуха, причинена от шума, не забравяйте да спазвате правилото 80-90, когато използвате слушалки, независимо дали носите слухови апарати: Слушайте с 80 % или по-ниска степен на сила на звука на устройството за не повече от 90 минути на ден.

Както обикновено, ако установите, че не чувате по най-добрия начин, насрочете среща със специалист за задълбочена оценка.