header-banner

Как работят слуховите апарати?



Съвременните слухови апарати са технологично усъвършенствани миниатюрни компютри с различни напреднали технологии. Ако мислите, че слуховите апарати само усилват звука, прочетете по-нататък. Ако някога сте се питали как работят слуховите апарати, тук ще разберете! 

Какво представлява слуховият апарат?

Слуховите апарати се състоят от три части - микрофон, процесор и високоговорител:

  • Микрофон - улавя звуковите вълни и ги преобразува в електрически сигнали, които се предават на процесора;
  • Процесор - увеличава сигналите и ги изпраща към високоговорителя;
  • Високоговорител - предава сигналите като звук. 

Цифрови слухови апарати

Цифровите слухови апарати са най-популярният тип, но как работят цифровите слухови апарати и с какво са по-добри от аналоговите?

Цифровите слухови апарати възпроизвеждат по-ясен звук от аналоговите и са оборудвани с множество програми за слушане в различна среда и при различни нива на фоновия шум. Много от тях автоматично променят програмите в зависимост от средата, за да Ви осигурят кристално чист звук, независимо дали се намирате в оживен ресторант, на концерт или гледате телевизия у дома. 

Функции на цифровите слухови апарати:

  • Насочена микрофонна технология - обикновено тя се състои от два микрофона, които Ви помагат да чувате по-добре, когато има много фонов шум;
  • Директен аудиовход - това означава, че можете да се свържете с радио, телевизор или други устройства за слушане;
  • Технология Bluetooth - улеснява свързването със смартфон, за да се подобри чуването при обаждания;
  • Технология за шумопотискане - позволява Ви да филтрирате фоновия шум, когато искате да се съсредоточите върху нещо в шумна среда и ще Ви помогне да чувате другите хора, когато Ви говорят. 

Видове слухови апарати

Съществуват три основни стила слухови апарати:

  • В канала (ITC) и в ухото (ITE) - те са много популярни, тъй като са много малки, леки и дискретни. Подходящи са за лека до тежка загуба на слуха. 

Предимства - малки, леки и дискретни.

Недостатъци - възможно е по-трудно да се регулират ръчно. 

  • Изцяло в ушния канал (CIC) - тези слухови апарати са толкова малки, че са почти невидими, когато се поставят в ушния канал. Обикновено те са подходящи за лека до умерена загуба на слуха.

Предимства - трудно се забелязват.

Недостатъци - трудно могат да бъдат поставени в правилна позиция и да бъдат отстранени.

  • Зад ухото (BTE) - този тип слухов апарат се носи от външната страна на ухото. Предлагат се в различни цветове и приличат на Bluetooth слушалки. Могат да се използват при лека до тежка загуба на слуха.

Предимства - лесно поставяне на правилното място.

Недостатъци - по-големи са от другите видове слухови апарати и могат да бъдат лесно забелязани .

Всички видове слухови апарати се предлагат с множество функции. По време на консултацията Ви за слухови апарати аудиологът ще Ви обясни функциите, за да Ви помогне да определите кои от тях са най-подходящи спрямо Вашето състояние. 

slider-banner

Кои слухови апарати са най-добрите?

След изследване на слуха Вашият аудиолог ще може да Ви посъветва кои видове слухови апарати ще са най-подходящи за Вашата степен на загуба на слуха. 

Това ще зависи от различни фактори, като например колко дискретен искате да бъде Вашият апарат, от какви специални функции се нуждаете и дали искате да използвате слуховия си апарат, за да отговаряте на повиквания чрез смартфона си или да слушате радио. 

Разбира се, няма значение колко добри са слуховите апарати, ако не можете да си позволите да ги купите! Както и при другите видове технологии, цената на слуховите апарати може да варира. Най-важното съображение е да се уверите, че слуховите Ви апарати са удобни и лесни за употреба. Други неща, които трябва да вземете предвид, са гаранцията, с която се предлагат, и производителя на слуховия апарат. 

7 въпроса, които трябва да зададете, преди да закупите слухов апарат:

  • От колко време производителят произвежда този тип слухови апарати?
  • Какви функции има слуховият апарат и как работят те? 
  • Включена ли е гаранцията в общата цена?
  • Какви ремонти и поддръжка се покриват от гаранцията?
  • Включва ли гаранцията резервни слухови апарати при необходимост от ремонт?
  • Колко е дълга гаранцията и може ли да бъде удължена? 
  • Има ли пробен период и какви са условията за пълно възстановяване на сумата?
  • Могат ли слуховите апарати да помогнат при шум в ушите?

Загубата на слуха се свързва с шума в ушите, а изследванията показват, че слуховите апарати могат да помогнат за намаляване на симптомите на шума в ушите чрез подобряване на слуха. Освен това можете да използвате слуховите си апарати, за да прикриете звуците от шума в ушите, което би могло да доведе до облекчение. 

Често срещаните проблеми със слуховите апарати 

Използването и носенето на слухови апарати би трябвало да е лесно, но е възможно да изпитате някои дребни проблеми, когато за първи път започнете да използвате нови слухови апарати. 

  • Поставяне - отначало може да се окаже, че слуховите Ви апарати са неудобни. Не се притеснявайте. Подобно на носенето на очила, след кратко време ще установите, че вече дори не забелязвате, че носите слухови апарати;
  • Гласът ви звучи по-силно - когато за първи път започнете да носите слухови апарати, може да забележите, че гласът Ви звучи по-силно в главата Ви. Това е често срещано явление и се нарича ефект на оклузия. Регулирането на слуховия Ви апарат може да помогне и с течение на времето този ефект би трябвало да бъде все по-малко забележим;
  • Обратна връзка - свирещи или пищящи звуци могат да предизвикат истинска болка. Винаги се уверявайте, че слуховият Ви апарат е комфортно поставен на мястото си, преди да го включите, тъй като това ще намали вероятността от триене при поставянето му, което да предизвика отзвук;
  • Фонов шум - ако изпитвате затруднения поради фоновия шум, трябва да се обърнете към Вашия аудиолог. Често този проблем се отстранява с лека корекция на настройките на слуховия Ви апарат;
  • Неработещ апарат - проверете батериите. Батериите на слуховите апарати обикновено издържат най-много няколко седмици.

Грижа за слуховите апарати

Добрата грижа за слуховите Ви апарати трябва да им позволи да работят по-добре и да имат по-дълъг живот. Ето нашите основни съвети:

  • Съхранявайте ги на хладно и сухо място;
  • Ако се налага да използвате лак за коса или други продукти за грижа за косата, направете го преди да поставите слуховите си апарати;
  • Почиствайте слуховите апарати редовно и следвайте инструкциите на производителя;
  • Изключвайте ги, когато не се използват;
  • Проверявайте батериите и веднага сменяйте изтощените.

Обикновено животът на днешните цифрови слухови апарати трае от три до пет години. Слухът Ви обаче може да се влоши и по-рано, затова е препоръчително да си правите тест на слуха на всеки няколко години или ако установите, че сегашните Ви слухови апарати не работят така добре, както в миналото. 

Разбира се, технологиите непрекъснато се усъвършенстват и може да поискате да смените слуховите си апарати по-рано. Но като се грижите за тях, ще гарантирате, че те ще работят оптимално толкова дълго, колкото решите да ги използвате.

Най-новите видове слухови апарати

  • По-нов тип слухов апарат е невидимият в канала (IIC) слухов апарат, който е почти невъзможно да бъде видян от другите. Някои типове могат дори да се носят непрекъснато в продължение на няколко седмици или месеци;
  • Ако предпочитате слухов апарат в стил "зад ухото" (BTE), нов тип е слуховият апарат с отворено прилягане. Този модел слухов апарат работи чрез малка тръбичка в ушния канал. Те са по-удобни, тъй като позволяват на ушния канал да остане отворен.

Друг вид усъвършенствани слухови апарати са тези с възможност за имплантиране. Те са два вида:

  • Имплантите за средно ухо (MEI) се прикрепят хирургически към кост в средното ухо. Те са особено ефективни, ако страдате от невросензорна загуба на слуха;
  • Костно-анкерираните слухови апарати (BAHA) се прикрепят към мастоидната кост, разположена зад ухото. Устройството заобикаля средното ухо, което ги прави подходящи, ако имате проблеми със средното ухо.

Кохлеарни импланти

Кохлеарните импланти са хирургически имплантирани устройства, които обикновено се използват за лечение на дълбока загуба на слуха или когато слуховите апарати не са подобрили слуха до приемливо ниво. Те имат външен компонент и вътрешен компонент, който се имплантира във вътрешното ухо. Операцията за поставяне на кохлеарни импланти се извършва под обща анестезия и обикновено се налага подмяна само на външния компонент, който не изисква хирургическа намеса. 

Изводи 

Съвременните слухови апарати са забележителни технологии, които могат да променят живота Ви, ако страдате от загуба на слуха. Съществува вид слухов апарат, подходящ за почти всяка степен на загуба на слуха, а най-добрите слухови апарати са тези, които Вие ще изберете да носите. В края на краищата, независимо колко са усъвършенствани, те са безполезни, ако не желаете да ги използвате!