Как студът и влагата влияят на слуховите апарати
Студеното зимно време може да доведе до повреда на слуховия апарат, ако не се вземат подходящи предпазни мерки. Въпреки че често слуховите апарати могат да бъдат ремонтирани, превенцията е важна. Предлагаме Ви информация за това как студеното време и влагата могат да причинят повреда на слуховите апарати, какво трябва да знаете и как можете да предотвратите повредата от времето. Също така разберете повече за шума в ушите и зимното време, както и защо запушването на ушите е по-често срещано в студените дни.
Слухови апарати, студено време и влага
Екстремните температури могат да навредят на слуховия апарат и неговите батерии. Студът сам по себе си не е непременно вреден, но кондензът, който се получава вследствие на температурните промени, може да повреди вътрешните компоненти. Дори когато не вали сняг или дъжд, влагата е налице, тъй като екстремните температурни промени са често срещани през зимата.
Например, ако се разхождате навън и температурата е 2 градуса, почти сигурно ще сте облечени от главата до петите и ще носите шапка на ушите. Но когато влезете в затворено помещение, може да е с близо 20 градуса по-топло, защото отоплението е включено. Дори ако веднага свалите палтото и другата си зимна екипировка, промяната в температурата може да доведе до образуване на конденз върху слуховите Ви апарати. Възможно е също да сте вървели бързо и главата Ви да е започнала да се поти, което също може да повреди слуховите Ви апарати, както и батериите им.
Признаци на увреждане в резултат на влага
Влагата може да разруши микрофона и приемника на Вашите слухови апарати, както и да запуши тръбичките и да причини корозия. Ето някои предупредителни знаци, че слуховите Ви апарати са повредени:
- Слуховият Ви апарат се изключва по време на силни шумове;
- Звукът затихва или се появява и изчезва;
- Всичко, което чувате, е съпроводено от статично електричество;
- Звуците са неясни или изглеждат изкривени;
- Слуховият Ви апарат напълно спира да работи и след това отново започва да работи. Това може да се случи няколко пъти.
Отстраняване на неизправности на слуховия апарат
Ако смятате, че слуховите Ви апарати са били изложени на влага, има и други важни моменти, които първо трябва да проверите. Например:
- Проверете дали слуховият Ви апарат е включен и превключвателят (ако имате такъв) е в правилната позиция;
- Ако използвате батерии за еднократна употреба, уверете се, че те са поставени правилно. Също така, понякога, когато батериите са изтощени, ще видите някои от същите признаци, както по-горе. Проверете дали батерията не е корозирала. Ако е, по нея ще има бяло прахообразно вещество и тя трябва да се изхвърли незабавно;
- Контактите на батерията - местата, където батериите се допират до слуховите апарати, трябва да бъдат почистени, а влагата да бъде отстранена със сух памучен тампон;
- Проверете ушната обвивка, за да се уверите, че тя или звукоизпускателният отвор не са запушени с ушна кал. Или, ако носите куполовидни апарати (малък конус, който се поставя дълбоко в ухото), уверете се, че няма увреждания по тях.
Ако никое от изброените обстоятелства не е причина за проблема, може би в слуховия Ви апарат има наличие на влага. Ако носите слухови апарати, които се поставят зад ухото (BTE), проверете дали в тръбичките няма капчици влага. Можете да си купите апарат за издухване на влагата, и да обмислите възможността да снабдите слуховите си апарати с тръбичка за разсейване на влагата.
Комплектите за сушене на слухови апарати (изсушители) са много полезни
При слуховите апарати, които се поставят в ухото (ITE) отстраняването на влагата е малко по-сложно. Ако все още нямате, купете устройство за изсушаване на слухови апарати и поставете слуховите си апарати в него веднага, за да имате възможност да ги изсушите и да избегнете повреда. Комплектите за сушене са само един от многото аксесоари за слухови апарати, които могат да улеснят носенето им.
Предпазни мерки при студено време и използване на слухови апарати
Въпреки че е трудно да се избегне влагата при екстремни студове, има някои предпазни мерки, които можете да вземете, за да запазите слуховите си апарати сухи и защитени.
Защитата с наушници
Наушниците не са предназначени само за запазване на ушите Ви топли, докато се пързаляте с кънки или ловите риба с любимия си племенник. Предлагат се специализирани наушници, предназначени специално за защита на ушите Ви от вредния шум. Дори ако вече имате загуба на слуха, по-нататъшното увреждане от шума е почти напълно предотвратимо, като просто ограничите въздействието му. Шумоизолиращите наушници не са предназначени само за зимата. Всъщност те ще Ви бъдат полезни много пъти през годината. Независимо дали използвате шумната си косачка през пролетта, наслаждавате се на шоу с фойерверки през лятото и гледате футболен мач на шумна арена, наушниците ще гарантират безопасно ниво на шума.
Друго съображение при използването на наушници или шапка, покриваща ушите, е, че те изискват допълнително внимание, за да не загубите слуховите си апарати. След пандемията не е необичайно да се наложи да носите маска за лице и слухови апарати заедно. Уверявайте се, че слуховите Ви апарати са все още на мястото си всеки път, когато сваляте наушниците, шапката или маската си. Свалянето на каквото и да било, което покрива или докосва ушите Ви, може да размести слуховите Ви апарати, особено при хората, носещи апарати зад ушите.
Ленти за пот
Някои активни потребители на слухови апарати продължават да се потят на открито, докато се наслаждават на зимните спортове. Възможно е също така да се окажете навън по време на периоди на обилен снеговалеж или леден дъжд. За да сведете до минимум влагата, на която са изложени слуховите Ви апарати, поставени зад ухото, в резултат на изпотяване или валежи през зимните месеци, инвестирайте в ленти за пот за слухови апарати. Тези аксесоари се предлагат в различни цветове и размери. Повечето от тях могат да се перат и се поставят лесно, като действат като средство за отблъскване на влагата и осигуряват ветрозащитен панел за Вашия микрофон.
Други разумни идеи:
- Използвайте чадър при дъжд и носете дъждобран с качулка;
- Ако смятате, че слуховият Ви апарат се е намокрил, незабавно извадете батерията.
Може ли студеното време да причини шум в ушите?
При някои хора студеното и зимно време предизвиква шум в ушите, или така наречения тинитус. Проучванията показват, че през зимата броят на търсенията в интернет за шум в ушите се увеличава. Не е ясно защо точно през зимата тинитусът е по-често срещан. Смята се, че причината не е толкова в мразовитите температури, които влияят на ушите ни, а по-скоро в сезонните тенденции, като например повече простудни и грипни инфекции (които могат да повишат налягането в ухото), нездравословни дейности, които могат да доведат до високо кръвно налягане (например ядене на много солени храни), и повишен процент на депресия и стрес. Всички тези проблеми са известни рискови фактори за появата на шум в ушите.
Промени във времето и запушени уши
Промените в барометричното налягане могат да доведат до запушване на ушите Ви по всяко време на годината. Ако към това се прибави и сезонна респираторна инфекция, която подува синусите, може да се почувствате направо ужасно.
Пътуване през зимата
Ако планирате да летите до дестинация за почивка, внимавайте да не летите, ако ушите Ви са непрекъснато запушени. Възможно е да се получи спукване на тъпанчето или тежка инфекция, което да доведе до временна загуба на слуха и други проблеми. По-добре е да пренасрочите полета си, ако е възможно, за да предотвратите бъдещи проблеми.