Кога трябва да носите слухови апарати?
Загубата на слуха засяга повечето хора, които са навършили 50 и 60 години. На всеки от нас се е случвало да бъде на гости в дома на човек, който е усилил звука на телевизора си.
Невъзможността да чуете телевизора е често срещан показател за загуба на слуха. За човек, който има затруднения със слуха, е не само неприятно и разочароващо, но е и медицински проблем. С напредването на възрастта, особено на възраст около 70 и 80 години, хората със значителна загуба на слуха могат да започнат да стават по-изолирани от обществото; По-сложно им е да общуват с приятелите и семейството си. Също така може да се притесняват да говорят с лекари.
Може да изпитват затрудния с неща, които ги правят щастливи, като гледане на телевизия или слушане на музика, и това може да доведе до социално дистанциране, което може да бъде значителен фактор за влошаване на когнитивното мислене и благосъстояние.
За да получите по-добро разбиране за загубата на слуха и как да прецените дали имате нужда от слухови апарати, ще отговорим на въпросите:
Какво представлява загубата на слуха?
Най-просто казано, загубата на слуха е, когато някой има трудности с чуването.
Загубата на слуха засяга само едното или и двете уши?
В повечето случаи засяга и двете уши, въпреки че при някои хора се наблюдава загуба на слуха само в едното.
Защо повече мъже страдат от загуба на слуха, отколкото жени?
Мъжете са почти три пъти по-склонни да развият загуба на слуха, отколкото жените. Въпреки че загубата на слуха, причинена от шум, се среща както при мъжете, така и при жените, вероятността мъжете да я развият е почти три пъти по-голяма. Загубата на слуха при мъжете е по-разпространена, тъй като те обикновено работят в по-шумна среда и участват в по-шумни развлекателни дейности.
Допринасят ли слушалките или тапите за уши за загубата на слуха?
Силните шумове като цяло са вредни за ушите и могат да причинят загуба на слуха. Намаляването на звука при слушане на музика със слушалки може да помогне за понижаване на риска от увреждане на слуха.
Ако смятате, че имате проблем със слуха или загуба на слуха, какви стъпки трябва да предприемете?
Първата стъпка е да си направите проверка на слуха. Проверката на слуха се извършва от слухов специалист, наречен аудиолог, и е доста проста. Тя е безболезнена и лесна за извършване. Необходимо е само да положите усилия, за да излезете и да я направите.
Какво включва аудиологичното изследване?
Повечето тестове се извършват в звукоизолирана среда, като на пациентите се представят поредица от тонове и различни по сила звукови сигнали. Пациентът трябва да реагира на тоновете с различна сила на звука. В повечето случаи се провежда тест, наречен тимпанограма. С него се проверява колко добре функционира средното ухо и колко добре вибрира тъпанчето. Тестовете включват и разпознаване на думи, като на хората се представят фонетично съобразени общи американски думи и те трябва да ги повторят. Така се проверява способността за обработка на звукова информация.
Колко време отнема аудиологичният тест?
Обикновено около 30 до 45 минути.
Колко скоро човек получава резултатите от аудиологичния си тест?
Аудиологът преглежда резултатите от теста заедно с пациента, така че той получава незабавна обратна връзка, а след това обикновено получава и съвет за предпазване на слуха. Аудиолозите разговарят с пациентите, които биха имали нужда да се възползват от слухови апарати или от подсилване на слуха.
За тези, които са кандидати за подобряване на слуха, обикновено има второ посещение и то трае около час с аудиолог. Тази консултация е безплатна и по време на нея на пациентите се представят възможностите за слухови апарати, като се преминава през това какви продукти биха могли да бъдат най-подходящи за съответния пациент.
Повечето, които желаят да обмислят слухови апарати като вариант и да преминат към тях, се прибират вкъщи с възможността да ги тестват в продължение на две седмици. Това им дава шанс да решат дали слуховите апарати са подходящи за тях и да направят преценка или корекции на специфичните им функции.
Ако използвате грешен тип слухов апарат, може ли това да Ви навреди?
Ако слуховият апарат е бил изписан от аудиолог с подходящо наблюдение, не е възможно да има вреда, причинена от слуховия апарат.
Полезно ли е да се насрочи среща с аудиолог, преди да се закупи слухов апарат?
Да. Аудиологът, в рамките на своята практика, е експерт в определянето на това дали има нещо нетипично или необичайно в аудиограмата. Ако има такова, той наистина е длъжен да посъветва пациентите да потърсят медицинско разрешение и среща с специалист по оториноларингология, за да прецени дали има нещо нетипично или необичайно.
На каква възраст хората обикновено започват да изпитват загуба на слуха?
Повечето хора обикновено започват да губят слуха си в 50-те или 60-те си години. Голяма част от тях вече са развили някаква степен на загуба на слух, докато навлязат в 60-те и 70-те си години.
Това дължи ли се на процеса на стареене?
Да, наричаме го пресбикузис и това е просто загуба на слуха, свързана с възрастта. Важно е обаче да осъзнаете, че загубата на слуха може да започне на всяка възраст. Всеки човек, който чувства, че изпитва промени в слуха си, трябва да си запише час за преглед при аудиолог.
Подобрила ли се е технологията за слухови апарати? Повишило ли се е качеството?
Както при всяка технология, ежегодно се подобрява не само хардуерът, но и софтуерът за функционалността на слуховите апарати. Всички слухови апарати вече са цифрови и повечето от тях имат Bluetooth, така че можете да се свържете със смартфона или компютъра си. Може да слушате музика или да гледате телевизия чрез Bluetooth връзка. Можете да отговаряте на телефонните си обаждания. Много от по-новите слухови апарати се презареждат, така че не се налага да сменяте батериите им.
Какво да правя, ако се притеснявам да нося слухов апарат? Трудно ли се свиква с тях?
В днешно време има множество модели слухови апарати, едни от тях невидими, така че когато човек ги носи, слуховият апарат обикновено не се забелязва, освен ако някой не се вгледа внимателно.
Използването на слухови апарати на практика не е по-трудно от поставянето на очила сутрин. Виждаме много хора, които идват и се притесняват, че имат нужда слухов апарат, но 80% от тях носят очила или очила за четене.
Хората, които имат проблеми със зрението, не са склонни да се притесняват от използването на помощни средства за зрението си, но по някаква причина изглежда се отдръпват от слуховите апарати. А те са лесни за носене и със сигурност подобряват качеството на живот не само за дадения човек, но и за семейството и приятелите му.
Какви са отзивите на хората след като започнат да носят слухови апарати?
Повечето хора са доволни от подобряването на слуха, защото осъзнават, че вече не изпускат нещата, които не са знаели, че изпускат. Слуховите апарати улесняват комуникацията и намаляват раздразнението от това, че не можете да чуете телевизора, разговорите или телефона си. Също така понижават недоволството на членовете на семейството и приятелите.
За тези, които смятат, че могат да имат проблем със слуховите апарати, в повечето случаи това значи просто да се промени програмирането или настройките на слуховите апарати, за да се увеличат максимално ползите за човека. Аудиолози са винаги на разположение за контролни прегледи, за да се уверят, че продуктите работят ефективно за пациентите.
Колко време отнема получаването на слухов апарат след провеждането на теста?
Обикновено на пациентите могат да им бъдат осигурени слухови апарати в рамките на 1-2 седмици.
Често ли загубата на слуха е свързана с шум в ушите?
Да. Загубата на слуха често се свързва с тинитус или звънене в ушите. Това често е основното оплакване, с което хората се явяват - те чуват шум в ушите си.
Загубата на слуха се диагностицира като следствие от това. Шумът в ушите е широко разпространен. Между 100 и 200 хиляди българи страдат тинитус ежедневно. За съжаление, все още нямаме лек за него, но съществуват много стратегии за лечение и справяне, които помагат за адаптацията към шума в ушите. За много хора, които страдат от тинитус, подобряването на слуха е начин да се справят по-добре и може също да бъде подходящо лечение.
Какво изпитват хората, които страдат от шум в ушите?
Различно е. Повечето хора изпитват тинитус като относително постоянно усещане за шум. Често се описва като чуване на писклив звук на заден фон, механичен шум, съскане или бръмчене - и може да бъде доста неприятно.
Има ли нещо друго освен проблемите с ушите, при загуба на слуха?
Знаем, че слухът не е само слуховият орган. Нашата слухова система обработва много звукова информация. За човек със загуба на слуха, ако го пренебрегне и не го лекува с подсилване на слуха, с течение на времето способността му да възприемаме сложната звукова информация също може да намалее.
Казваме на хората да не бавят лечението на загубата на слуха. Колкото по-скоро получат слухови апарати, толкова по-добре ще се справят след 10, 15-20 години. Тези мозъчни връзки в слуховата система попадат в категорията "използвай или изгуби". Колкото по-рано хората се лекуват от загуба на слуха, толкова по-добре се справят в дългосрочен план.
По-добре ли се развиват когнитивните способности на хората в дългосрочен план, ако лекуват слуховата загуба?
Отчасти е така. С напредването на възрастта, особено през 70-те и 80-те години си, хората със значителна загуба на слуха, може да започнат да стават по-затворени към обществото и да изпитват трудности при общуване с приятелите и семейството си. Освен това им е по-трудно да общуват с медицински лица. Може да имат проблем с нещата, които ги правят щастливи, като да гледат телевизия или да слушат музика до степен, в която това социално отдръпване може да бъде значителен фактор за влошаване на когнитивното мислене и благосъстояние. Проучванията свързват липсата на лечение на загубата на слуха със слухова недостатъчност, умора, напрежение, стрес, депресия и избягване или отдръпване от социални контакти.