header-banner

Могат ли слуховите апарати да причинят главоболие?



Ако мислите, че слуховите апарати причиняват главоболието Ви, може да сте прави – особено ако тепърва сте го закупили.

Но вместо да ги приберете в нощното шкафче и да ги забравите, лекарите Ви окуражават да говорите с лекуващия Ви специалист за решение.

„Слуховите апарати определено могат да причинят главоболие, но също бих казала, че това е валидно и за много други неща“ казва д-р Мария Иванова. „Най-важното, което препоръчвам, е пациентът да общува с лекаря си за преживяванията си“.

Слуховите апарати работят заедно с ушите Ви, за да усилят звука, а после да го изпратят към мозъка за интерпретация. Ако не сте чували добре известно време, приливът на шум може да е неудобен в началото, причинявайки умора, която може да доведе до болка в главата, подобна на тази, която може да изпитвате след като е трябвало да слушате дълга реч много часове. Струва си да отбележим, че загубата на слуха също може да причини умора от слушане, поради усилията, които мозъкът Ви влага, за да чувате.

В началото чуването на звуците може да е пренатоварващо

Д-р Иванова казва, че най-честият страничен ефект, който ѝ споделят пациентите ѝ, е, че забелязват твърде много мънички звуци около себе си, като климатика или свирукането на птиците. Този страничен ефект обикновено се разсейва с времето, след като мозъкът си спомни как да филтрира звука.

„Чуването на тези звуци отново може да е пренатоварващо“, признава тя. „Хората с нормален слух чуват всички тези неща, но мозъкът ни е ефективен в разпознаването кои неща са важни. Когато загубите слуха си, мозъкът забравя и не си спомня как да елиминира погрешните сигнали“.

Защо слуховите апарати може да Ви причинят главоболие

Отвъд това, причината за главоболието обикновено е свързана с едно от две неща, казва д-р Иванова :

  1. Устройствата може да предоставят твърде много звук или получавате звука със сила, която е твърде висока;
  2. Ако слуховите апарати не пасват правилно, получилият се дискомфорт може да се прояви като главоболие.

И в двата случая е важно да говорите с лекаря си за преживяванията си.

slider-banner

Главоболието от слухови апарати е почти винаги лечимо

В зависимост от слуховите апарати, които сте закупили, и двата проблема често могат да бъдат поправени с няколко нагласяния.

„Слуховите апарати в днешно време са толкова удивително технологично напредничави, че можем да правим промени, без да се лишаваме от качеството“, казва д-р Иванова. „Имаме толкова много контрол тези дни, в зависимост от слуховите апарати, които закупите, че много тревоги днес са много по-решими, отколкото са били в миналото“.

Разумни очаквания

Но имайте реалистични очаквания. С други думи, не очаквайте по-нискокласните слухови апарати да функционират по същия начин като най-добрите модели или да можете да чувате толкова добре, колкото като по-млади.

Д-р Иванова кара пациентите си да напишат описателен списък какво им харесва в преживяването им със слухови апарати – както и нещата, които не харесват – така че да може да определи дали да предостави терапия за очакванията или да направи промеи.

„Преживяванията варират неимоверно от един на друг човек“, казва тя. „Изразяването на харесванията и нехаресванията Ви може да ни помогне с нагласата“.

Новите потребители на слухови апарати може да изпитат други странични ефекти

В допълнение към главоболие и умора, новите потребители на слухови апарати може също да преживеят:

  • Световъртеж;
  • Тинитус (шум в ушите, чест симптом на загубата на слуха);
  • Сърбеж и кожни раздразнения;
  • Дискомфорт;
  • Микрофония.

Ако изпитвате някои от тези, говорете с лекаря си.

Още няколко съвета

За да максимизирате успеха си в пътуването си към по-добър слух, д-р Иванова съветва да намерите лекар, когото харесвате и на когото се доверявате и който отговаря на Вашата обратна връзка и оплаквания. И преди да направите покупка, помнете за гаранцията и политиката на връщане. Те варират от един доставчик на друг.

„Има много какво да се направи, но често има времеви ограничения. Важно е да се знае коя е подходящата следваща стъпка.“