header-banner

Могат ли слуховите апарати да причинят шум в ушите?



Изненадващо е, но много хора си задават въпроса могат ли слуховите апарати да причинят шум в ушите (тинитус)? 

Краткият отговор е не, не могат.

Слуховите апарати по никакъв начин не могат да доведат до шум в ушите. Ако са допуснати грешки в настройките на апарата, може да се стигне до изостряне на симптомите, но това не може да бъде причина за поява на тинитус. Всъщност е точно обратното - използването на слухов апарат е един от най-ефективните начини за облекчение на шума в ушите. 

Апаратите не могат да излекуват тинитуса, но могат ефективно да намалят усложненията и последиците от него. Всеки добър аудиолог ще предложи поставянето на слухов апарат, като основна терапия на шум в ушите.

Все пак откъде идва митът, че слуховите апарати могат да причинят шум в ушите, след като фактите сочат обратното?

Ето няколко възможно обяснения за произхода на тази заблуда.

Загубата на слуха и връзката й с появата на шум в ушите

В повечето случай шумът в ушите, най-често възприеман като звънене, се придружава от известна степен на загуба на слуха. Дори лека загуба на слуха може да доведе до появата на тинитус. Дори е установено, че честотата (височината) на шума в ушите на човека обикновено е същата, на която има загуба на слуха. Поради тази причина аудиолозите препоръчват използването на слухови апарати. Тези устройват могат да коригират загубата на слуха, като в същото време облекчават и симптомите на шум в ушите.

От изключително значение е слуховият апарат да бъде правилно настроен, за да бъде максимално полезен, както за подобряване на слуха, така и по отношение на свързаният с него шум в ушите. Освен това е много важно да се правят внимателни оценки на слуха при всеки преглед при аудиолог. По този начин лекарят ще може да настрои точно слуховия апарат, така че той да работи оптимално добре.

Кои са трите най-популярни причини, поради които хората си мислят, че има връзка между слуховите апарати и появата на шум в ушите?

Шумът се засилва след поставянето на слуховия апарат

В някои случаи пациентите започват да изпитват непоносимост към шум и повишена чувствителност към някои звуци. Това състояние се нарича хиперакузис. По един или друг начин, понижената слухова толерантност в повечето случаи означава, че е необходимо да бъде настроен по-малък динамичен диапазон на слуховия апарат.

В случай на проблеми с настройката на слуховия апарат, съществува риск от допълнително увреждане на вътрешното ухо, особено на косъмчетата, които се намират там. Ако това се случи, тогава настъпва още по-голяма увреда на слуха. Ако тяхната функционалност бъде нарушена,  мозъкът не може да разпознава правилно звуците. Така се появява и звъненето в ушите. Следователно, лошо настроените слухови апарати могат да влошат шума в ушите, но не по никакъв начин сами по себе си не могат да го причинят.

Адаптация на слуховата система

Слуховият апарат не е част от организма. Той е нещо външно, привнесено. Поради това да е нужно да измине немалък период от време докато се адаптирате към звука, произвеждан от устройството. 

Ако слуховият апарат е поставен неправилно, това може да причини свистене или свирене, което може да влоши шума в ушите на пациента. Така човек остава с впечатлението, че шумът е причинен от слуховия апарат, докато всъщност слуховата система се приспособява към апарата, към един нов начин на чуване.

Шумът може да се влоши

Ако лечението на шума се проточи твърде дълго, има вероятност той да стане реактивен. Това означава, че освен чувствителността към звуци с висока честота, може да се появи и чувствителност към звуци с ниска честота, при това без облекчение в нито един момент. 

Този проблем е свързан с обяснената по-горе понижената слухова толерантност, както с прекомерно излагане на звуци с ниска честота. Понякога се наблюдава прогресия на шума в ушите след провеждане на тест за остатъчно инхибиране. По очевидни причини реактивният тинитус се влияе отрицателно от електронно усилване. В тези случай определено има нужда от коригиране на настройките на слуховия апарат или от алтернативно лечение, по преценка на лекуващия аудиолог.

Ако смятате, че не получавате никаква полза от Вашите слухови апарати по отношение на симптомите на шум в ушите, най-добре е незабавно да уведомите Вашия аудиолог. Той може да направи корекции по настройките на Вашия слухов апарат, за да можете да бъдете максимално удовлетворени от него. Необходими са само точна оценка на слуха и правилен план за лечение, за да имате по-добър слух и цялостното по-добро здраве при следващия слухов тест.