Могат ли слуховите апарати да причинят ушни инфекции?
Ако носите слухов апарат, може би се чудите дали сте изложени на риск от ушни инфекции. Или, ако сте получавали ушни инфекции преди, може да се чудите дали апаратът Ви ще увеличи вероятността за развитие на по-чести ушни инфекции. Противно на общоприетото схващане, ушните инфекции не са характерни само за децата. Хора на всякаква възраст могат да старадат от тях, но при тези, които носят слухови апарати, се наблюдава малко по-висок риск както от възникване на нова инфекция, така и от последващи повторни такива.
Какво причинява ушните инфекции?
Ушните инфекции могат да се развият поради редица причини, като усложнение вследствие на настинка или прекомерна влага в ушния канал. Въпреки това, голяма част от ушните инфекции се причиняват от бактерии или вируси. Най-често ушната инфекция е резултат от натрупване на течност в средното ухо. В други случаи инфекцията може да възникне във външния ушен канал. Когато се наблюдава този вид ушна инфекция, тя обикновено е резултат от въздействието на водата и често се нарича "ухо на плувец".
Могат ли слуховите апарати да причинят ушни инфекции?
Слуховите апарати всъщност не са причинители на ушни инфекции. Въпреки това те могат да задържат бактерии и вируси, които ги предизвикват. Липсата на правилно и редовно почистване може да доведе до натрупване на бактерии по слуховия апарат, което пък от своя страна може да доведе до развитието на инфекция. Поради тази причина е важно да почиствате устройствата си старателно и редовно.
Как да почиствате правилно слуховия апарат
Въпреки че са изключително мощни, слуховите апарати са като всяко друго електронно устройство и поради тази причина е необходимо да се поддържат и почистват редовно. Създаването на последователна рутинна процедура за почистване на слуховия апарат не само ще Ви помогне да намалите вероятността от поява на ушна инфекция, но и ще допринесе за поддържането на устройството в отлична форма.
Експертите по слуха препоръчват повърхностно почистване на устройството веднъж седмично, независимо дали го носите ежедневно или спорадично. Слуховите апарати могат да задържат ушна кал, мръсотия и прах, което може да доведе до влошаване на ефективността на устройството, развитие на бактерии и съответно до ушни инфекции.
Повечето слухови апарати обикновено се предлагат в комплект с принадлежности за почистване още при момента на покупката. Включените инструменти са специално предназначени за използване върху конкретното устройство и включват малка четка, която помога за отстраняването на мръсотията и натрупаната ушна кал. За да осигурите оптимално почистване, не забравяйте да ги използвате само за конкретния слухов апарат. Въпреки това, мека, суха кърпа може да се използва за внимателно почистване на външната страна на Вашето устройство. По-обстойно почистване е пропоръчително да се извършва веднъж месечно, а професионално почистване при специалист трябва да се планира два пъти годишно.
Никога не използвайте вода, сапун или каквито и да било други продукти за почистване на слуховия си апарат, тъй като излишната влага може да повреди устройството Ви и да създаде идеална среда за развитие и разпространение на бактерии.
Признаци, че може да имате ушна инфекция
Ако имате ушна инфекция, има вероятност тя да не остане незабелязана. Симптомите на ушната инфекция могат да варират от леко дразнене до силна болка. Ако изпитвате някой от следните симптоми, най-добре е да свалите слуховия си апарат и да потърсите лекарска помощ възможно най-скоро:
- Болка в ухото;
- Подуване на ухото;
- Шум в ушите;
- Дразнене на ухото;
- Ушни секрети;
- Притъпени или заглушени звуци.
Трябва ли да нося слухов апарат, ако имам ушна инфекция или съм предразположен към ушни инфекции?
Въпреки че слуховите апарати всъщност не причиняват ушни инфекции, възможно е устройствата да не работят толкова добре, колкото обикновено, заради наличие на възпаление в ушния канал. Дори и без инфекция, слуховите апарати не трябва да се носят 24/7. Те трябва да се свалят през нощта, което осигурява необходимата почивка както за тялото, така и за мозъка.
По време на ушна инфекция трябва да почиствате ушите си и да се стараете да ги поддържате сухи, докато протича курсът на лечение, тъй като излишната влага може да удължи съществуващото възпаление, както и да допринесе за нов бактериален растеж в ушния канал.
Въпреки че повечето ушни инфекции отшумяват от само себе си, Вашият лекар може да Ви предпише антибиотични капки, за да ускори процеса на оздравяване. Ако са Ви предписани капки за уши, важно е да отстранявате излишната влага, която се получава при употребата им. Можете да направите това, като внимателно притиснете памучно тампонче към отвора на ухото и наклоните главата си, за да може излишната течност да изтече от ухото и да се оттече върху памучето. Не се опитвайте да пъхате памучното топче (или какъвто и да е предмет) в ухото си.