header-banner

При какви ситуации НЕ трябва да носите слухови апарати?



Когато се сдобиете със слухов апарат и преоткриете всички звуци, които са Ви липсвали, има вероятност никога да не искате да го свалите. Въпреки това, за да поддържате слуховия си апарат в неговата най-добра форма, е важно да разберете кога и защо да не го използвате.

Кога трябва да носите слуховия си апарат?

Повечето хора обичат да ги носят от момента, в който започват деня си, до момента, в който си лягат, и ние препоръчваме да правите същото. Чуването на всички звуци, които би трябвало да са налице - от чуруликането на птиците до телефонните разговори и вечерните новини, помага да поддържате мозъка си в добро здравословно състояние.

Когато мозъкът Ви не може да обработва правилно звука, е по-трудно да се съсредоточите и да разберете какво се случва около Вас. Това може да доведе до "изтощаване на мозъка" - може да забележите, че имате проблеми със запомнянето на различни моменти или дори че се уморявате след присъствие на социални събития. Ето защо слуховите апарати на Oticon разполагат с технологията BrainHearing™, която Ви позволява да останете съсредоточени през целия ден, благодарение на качествените звуци и получаването на необходимата ви информация.

Проучванията показват, че слуховите апарати могат да намалят риска от падане, както и риска от деменция и влошаване на когнитивните способности.

Може да забележите, че ако не сте носили слуховия си апарат в продължение на няколко дни, когато го поставите отново, е необходимо време за адаптация. Ако не носите редовно слуховия си апарат, мозъкът Ви не разполага с достатъчно време да се аклиматизира към него и вероятно ще продължите да се затруднявате да чувате нормално.

Носете слуховия си апарат:

  • На обществени събирания и партита - Когато имате възможност да чувате звуците и разговорите, които искате, оставате ангажирани, активни и се наслаждавате на всеки момент;
  • Когато вечеряте в ресторант - Това Ви помага да сте сигурни, че ще чуете всичко, което имат да Ви кажат Вашите събеседници или сервитьорът, без да се притеснявате от разсейващия фонов шум;
  • Вкъщи, дори ако живеете сами - Слуховият Ви апарат може да Ви бъде полезен при спешни ситуации, като например активирането на система за сигурност, аларма за дим, сирена за времето или друго важно известие.

Това обаче не означава, че трябва да носите слуховия си апарат 24 часа в денонощието, седем дни в седмицата.

slider-banner

Кога трябва да сваляте слуховия си апарат?

Съществуват изключения от препоръките за целодневно носене на устройството, тъй като някои дейности могат да му навредят. Помнете, че слуховите апарати не са предназначени да се мокрят. (Ако все пак устройството Ви се намокри, не забравяйте да го избършете с кърпа веднага. Ако имате слухов апарат, който работи чрез батерия за еднократна употреба, отворете отделението за батерии и го оставете да изсъхне или използвайте сушилня за слухови апарати, наричана още суха кутия).

Не носете слуховия си апарат:

  • под душа или във ваната;
  • докато плувате;
  • във фризьорския салон;
  • докато си слагате парфюм;
  • при нанасяне на спрейове за коса и слънцезащитни продукти;
  • около много силни шумове (например косене на тревата).

Не трябва да носите слуховия си апарат и когато си лягате. Така рискувате той да изпадне и да се загуби или повреди. Освен това спането без устройство дава възможност на ушите Ви да "дишат" през нощта, което позволява на въздуха да циркулира през тях, както и потенциално намалява вероятността от натрупване на повече ушна кал. 

Поставете слуховия апарат в калъфа или на зарядното устройство за една нощ съгласно инструкциите на производителя. Ако случайно заспите без да сте свалили слуховия си апарат, не се притеснявайте. Това няма да навреди на здравето на слуха Ви - просто опитайте да ограничите тези ситуации, за да не ги превърнете в навик.