Принцип на работа на слуховите апарати
По-голямата част от случаите на слухова загуба могат да бъдат лекувани ефективно с помощта на устройства за усилване или със слухови апарати. Слуховите апарати са проектирани да усилват звуци в определени честотни диапазони в зависимост от загубата на слуха. Аудиологът, или друг специалист по слухопротезиране, ще Ви препоръча типа на устройството, който е най-подходящ за Вашата загуба на слуха.
Компоненти на слуховите апарати
Независимо от това как изглеждат слуховите апарати, всички те имат едни и същи основни компоненти: батерия, микрофон, микрочип, усилвател и приемник (високоговорителят).
- Подобно на всяка електроника, тези устройства се нуждаят от източник на захранване. Литиево-йонните акумулаторни батерии завладяха света на слуховите апарати, тъй като технологията продължава да се усъвършенства. Въпреки това батериите за еднократна употреба съществуват от десетилетия и все още се предлагат от повечето производители;
- Микрофоните са първото място, където се обработва звукът. Повечето слухови апарати днес имат един или два микрофона в зависимост от модела. Повечето слухови апарати имат два микрофона: универсален и насочен микрофон. Универсалният микрофон е проектиран да улавя звука от цялото Ви обкръжение. Насоченият микрофон е проектиран да улавя звука пред Вас. Насочените микрофони могат да бъдат особено полезни при наличие на фонов шум. Не всички видове слухови апарати обаче използват насочен микрофон. Например слуховите апарати, които са поставени изцяло в ушния канал (CIC), обикновено използват само един многопосочен микрофон. CIC се намира дълбоко в ушния канал и слуховият апарат може да използва звука, който се подава в канала по естествен път от външното ухо. Тъй като щитовидната кост насочва звука към ушния канал, начинът, по който звукът се разпространява, дава естествени сигнали за локализация, което прави насочения микрофон ненужен. За разлика от тях, слуховият апарат, който се намира зад ухото, не може да се възползва от този естествен ефект, което прави насочения микрофон при него много полезен;
- Без значение дали слуховият апарат разполага с един или два, микрофоните улавят звука от заобикалящата Ви среда, който след това се преобразува в цифров сигнал. След това този цифров сигнал може да бъде обработен от микрочипа въз основа на конкретната степен на загуба на слуха. След обработката усилвателят приема този цифров сигнал и му добавя предписаното усилване. Тогава тези усилени цифрови сигнали се предават към приемника или високоговорителя на слуховия апарат и се преобразуват в акустичен сигнал, който може да бъде доставен до ушния канал.
Методът на подаване на усиления акустичен сигнал зависи от стила на слуховия апарат. Слуховият апарат в ухото е устройство, при което всички компоненти на слуховия апарат се намират в един, специално оформен корпус, който се поставя ежедневно в ухото. Слуховият апарат с приемник в ушния канал съдържа по-голямата част от компонентите си в устройството, което се поставя точно върху ухото. От устройството се простира тънка жичка с накрайник на края, в който се намира високоговорителят. В зависимост от вида, степента и тежестта на загубата на слуха слушалката може да бъде нестандартен гумен купол или дори индивидуална ушна мида. При традиционния слухов апарат зад ухото (BTE), който обикновено се използва при тежка до дълбока загуба на слуха, всички компоненти на слуховия апарат се намират в корпуса, който се поставя зад ухото, а тръбичка свързва слуховия апарат с персонализиран ушен накрайник, който се поставя в ушния канал.
Въпреки че съществуват няколко типа слухови апарати, важно е да се разберат основните принципи на работа на тези устройства, особено когато става въпрос за почистване, поддръжка и отстраняване на неизправности. Като информиран потребител, можете да работите в тясно сътрудничество с Вашия слухопротезист, за да вземате обосновани решения относно своето лечение.
Както винаги, ако имате въпроси относно конкретната загуба на слуха и кои възможности за лечение са най-подходящи, моля, обърнете се към специалист.