header-banner

Слухови апарати или кохлеарни импланти. Кое да избера?



Затрудненията със слуха се отразяват на ежедневния Ви живот. Загубата на слуха засяга над 200 хиляди българи и понастоящем е в топ 10 на най-често срещаните хронични заболявания в България. Съществуват две широко разпространени възможности за лечение, насочени към подобряване на слуха - слухови апарати и кохлеарни импланти.

Двете лечения понякога могат да се използват при една и съща ситуация и често това води до объркване. Слуховите апарати и кохлеарните импланти са предназначени за определени категории хора; и двата вида апарати не усилват само звука.

Прилики между слуховите апарати и кохлеарните импланти

Както слуховите апарати, така и кохлеарните импланти помагат на пациентите със загуба на слуха да общуват по-добре и да се чувстват по-добре в средата, в която живеят. Всяка възрастова група може да използва устройствата. Всички потребители или техните настойници трябва да имат известна мотивация да опитат и да се запознаят с характеристиките на новото устройство.

Слухов апарат

Слуховият апарат е външно изделие, което се носи в или около ушите. Обикновено той е подходящ за хора с лека до дълбока загуба на слуха. Слуховите апарати усилват звуците, така че увредените уши да могат да ги възприемат.

Слуховите апарати съдържат микрофони, които приемат звуци от външния свят. Те преобразуват звуците във вибрации и електрически импулси. В днешно време те се произвеждат и с множество по-технологично усъвършенствани функции.

Кохлеарен имплант

Кохлеарният имплант е малко електронно устройство, което се имплантира хирургически на потребителя. Обикновено той е подходящ за хора с дълбока загуба на слуха. Чуването чрез кохлеарен имплант е различно от нормалното чуване и може да отнеме време за адаптация.

Една част от устройството се имплантира в костта около ухото (темпоралната кост). Втората част на импланта е външно устройство. То съдържа микрофон/приемник, речеви процесор и антена.

Кохлеарните импланти заобикалят увредените части на ухото и директно стимулират слуховия нерв на потребителя. Сигналите, създадени от импланта, се изпращат до мозъка, който ги възприема като звук.

Кои са потенциалните пациенти?

Някои хора може да не отговарят на изискванията за поставяне на кохлеарен имплант поради формата на кохлеята им, поносимостта им към анестезия или психологическото им състояние. Тези фактори ще бъдат оценени от Вашия лекар; други измервания могат да включват компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс на мозъка и ухото.

Хората, които чуват достатъчно добре с помощта на слухови апарати, не са подходящи кандидати за импланти. За да се постави устройството, пациентът би следвало да почти напълно глух и с двете уши, а подобрението от употребата на слухови апарат да е минимално. Кандидатите задължително трябва да бъдат прегледани и от лекар по уши, нос и гърло (УНГ).

slider-banner

Технология от медицински клас

Слуховите апарати от медицински клас вече предлагат: усъвършенстване на звука, управление на фоновия шум, насочване на звука на 360 градуса при движение, автоматично разпознаване на шума от околната среда, собствена обработка на гласа, бинаурална обработка и терапия на тинитус (шум в ушите). Те могат да бъдат и безжични и с възможност за презареждане, за да улеснят значително живота на потребителите.

Ние можем да Ви помогнем да направите оценка на Вашите нужди и да Ви насочим в правилната посока за лечение, независимо дали става въпрос за кохлеарни импланти или слухови апарати. Възможно е да има вариант, който да отговаря на настоящите Ви потребности, свързани с начина Ви на живот!