Слуховите апарати забавят влошаването на когнитивните способности
Като биологичен вид, ние застаряваме по отношение на средната възраст, а броят на хората, живеещи с когнитивни увреждания, се увеличава. При тази тенденция необходимостта от безопасни и икономически ефективни мерки за предотвратяване или забавяне на свързания с възрастта процес на влошаване на когнитивните способности става още по-належаща.
Деменцията е сложно заболяване, което изисква набор от лечения, но неотдавнашни изследвания откриха, че лечението на загубата на слуха всъщност може да забави влошаването на когнитивните способности.
Тук разглеждаме последните широкомащабни проучвания, които изследват потенциалната връзка между използването на слухови апарати и намалената интензивност на когнитивния упадък, особено сред възрастните хора с по-висок риск от деменция. Резултатите от тези проучвания могат да имат голямо значение за начина, по който разработваме начини за борба с влошаването на когнитивните способности и за подобряването на цялостното качество на живот на възрастните хора.
Връзката между загубата на слуха и влошаването на когнитивните способности
Загубата на слуха е често срещан проблем сред възрастните хора, като почти две трети от хората над 60-годишна възраст страдат от някаква степен на увреждане на слуха. Предишни изследвания са установили връзка между загубата на слуха и повишения риск от развитие на деменция. Същевременно се предполага, че лечението на загубата на слуха, по-специално чрез използването на слухови апарати, може да помогне за забавяне на прогресията на когнитивните нарушения.
Макар да не знаем точните механизми на тази връзка, знаем, че слухът и паметта са два отделни, но силно свързани процеса в мозъка, които помагат да се осъществява контрол върху ежедневното функциониране и комуникация на човека. Когато слухът е засегнат, мозъкът трябва да работи по-усилено, за да попълни липсващите части от информацията, което може да доведе до когнитивно претоварване и с течение на времето потенциално да допринесе за когнитивен упадък.
Влияние на слуховите апарати върху влошаването на когнитивните способности
Няколко ключови проучвания са фокусирани върху разбирането на въздействието на слуховите апарати върху когнитивния упадък, особено сред високорисковите лица.
Проучването ACHIEVE
Проучването ACHIEVE, проведено от изследователи от университета "Джон Хопкинс" и седем други институции, е едно от най-мащабните стандартизирани, контролирани клинични проучвания за оценка на ефикасността на слуховите апарати за намаляване на дългосрочния когнитивен упадък при възрастни хора. В проучването са включени близо 1000 човека на възраст между 70 и 84 години, които са имали нелекувана загуба на слуха, но не са имали значителни когнитивни нарушения.
Резултатите от проучването ACHIEVE, публикувани в The Lancet през юли 2023 г., разкриват, че макар въздействието на слуховите апарати да не е било забележимо сред цялата изследвана група, то е било изключително съществено при една подгрупа от възрастни хора, диагностицирани с лека до умерена загуба на слуха, които са били част от текущо проучване на здравето на сърцето. В тази група е установено, че използването на слухови апарати забавя влошаването на когнитивните способности със забележителните 48% за три години.
Проучването на NIH
Проучването на NIH, от друга страна, се фокусира върху оценката на когнитивния спад при възрастни хора, диагностицирани със значителна загуба на слуха, които са изложени на висок риск от деменция. Проучването сравнява скоростта на когнитивния упадък за период от три години между лицата, които са използвали слухови апарати и тези, които не са използвали.
Проучването установява, че групата, която е имала слухови апарати, е отчела значително подобрение на комуникативните си способности. Още по-важно е, че когато анализът е бил насочен към лицата с по-висок риск от деменция, ползата от слуховите апарати е била значителна, с почти 50 % намаление на степента на когнитивния упадък в сравнение с групата, която не е получила слухови апарати.
Потенциални последици
Резултатите от тези проучвания показват, че лечението на загубата на слуха с помощта на слухови апарати може да бъде безопасна и ефективна стратегия за намаляване на риска от когнитивен упадък и деменция при уязвими групи от населението. Като се има предвид лечимият характер на загубата на слуха, тя може да послужи като важна цел на общественото здраве за намаляване на риска от когнитивен упадък и деменция.
Освен това употребата на слухови апарати може да допринесе за подобряване на цялостното качество на живот на възрастните хора. Загубата на слуха е увреждане, което пречи на качеството им на живот, и те би трябвало да помислят за слухов апарат, ако той би им бил от полза в ежедневието, независимо дали има допълнителна дългосрочна полза от забавянето на когнитивния упадък.
Как специалистите помагат в борбата със загубата на слуха и влошаването на когнитивните способности?
Ако сте загрижени за слуха си и потенциалния риск от когнитивен упадък, препоръчваме Ви да се консултирате със специалист, за предпочитане такъв, който е ангажиран с практики, основани на доказателства. Аудиолозите могат да направят цялостна оценка на състоянието на слуха, да препоръчат подходящи слухови апарати и да предоставят допълнителна подкрепа и консултации на хората, за да им помогнат да увеличат максимално ползите от слуховите си апарати и потенциално да забавят когнитивния упадък.
Предстоящи изследвания и промени в политиката
Въпреки че резултатите от тези проучвания са обещаващи, са необходими допълнителни изследвания, за да се разберат напълно точните механизми, чрез които слуховите апарати могат да помогнат за забавяне на когнитивния упадък. Текущите изследователски усилия са насочени към анализ на мозъчни сканирания, данни за социалната ангажираност и дългосрочните ефекти от слуховата интервенция върху познавателните способности и други резултати.
На политическо ниво тези констатации могат да насочат политиците към насърчаване на достъпа до достъпно лечение и интервенция на слуха. Това би могло да включва не само слухови апарати и свързаните с тях технологии, но и услуги за диагностика и подкрепа на слуха, предоставяни от специалисти.
В заключение, слуховите апарати могат да послужат като мощен инструмент в нашия арсенал за борба с нарастващото глобално бреме на когнитивния упадък и деменцията. Чрез справяне със загубата на слуха, потенциално бихме могли да постигнем значителен напредък в подобряването на качеството на живот на по-възрастните хора и в намаляването на риска от деменция при високорисковите групи от населението.