header-banner

Какво представляват слуховите апарати?



Слуховите апарати са спасение за много хора, тъй като им дават възможност да чуват, както преди нарушенията на слуха, и им позволяват да вземат активно участие в ежедневието, вместо да стоят безучастни, защото не могат да се включват в разговори и не могат да разпознават различни звуци. Тези малки технологични чудеса изминаха дълъг път в последно време и вече не са неудобните пластмасови изделия, които всеки можеше да види, и които не работеха достатъчно добре.

Съвременните слухови апарати са сложни устройства, които могат да осигуряват кристално чист звук и едва ли ще забележите, че са се намират в ушите - както вие, така и хората около Вас. Те са толкова усъвършенствани, че правят много повече от това да Ви помагат да чувате отново, тъй като освен че можете да ги използвате за регулиране на силата на звука на телевизора, за стрийминг на музика от телефона, чрез директно свързване към устройствата, така и за много други дейности. Някои от по-новите слухови апарати дори имат вградени функции за изкуствен интелект, а много от тях вече се предлагат с приложения, които можете да използвате, за да получите помощ и насоки за употребата им, както и за автоматично актуализиране на софтуера.

Всичко това е повече от чудесно за потребителите на слухови апарати, стига незаменимите устройства да са издръжливи и да не се повреждат след кратко време. Колко често се налага да сменяте слуховия си апарат? Трябва да полагате грижите за него, за да сте сигурни, че ще го използвате дълги години, особено като се има предвид, че моделите от най-висок клас обикновено са скъпи. В тази статия ще надникнем по-дълбоко в удивителния свят на слуховите апарати и ще разгледаме колко дълго обикновено издържат те.

Как функционират слуховите апарати?

Въпреки че има различни видове слухови апарати, те по същество правят едно и също нещо и са изградени от три основни компонента: микрофон за улавяне на звуците около човека; усилвател, който усилва входящите звуци; и високоговорител или приемник, който доставя по-силните звуци във вътрешното ухо, откъдето вълните преминават в участъците, отговорни за слуха.

Съвременните слухови апарати са електронни, което означава, че в тях е вграден компютърен чип. Най-модерните слухови апарати имат мощни и сложни компютърни чипове, които могат да изпълняват най-различни функции, но основното им предназначение е да преобразуват звуците, които микрофонът улавя, в дигитален код. Това дава на потребителите възможността да могат да настройват или регулират слуховите си апарати според конкретните си нужди с помощта на приложение на смартфона си. Така че слуховите апарати вече могат да се персонализират, а не просто да осигуряват едно и също ниво на звука през цялото време.

Слуховите апарати имат и друг съществен елемент: батерията, която ги поддържа в действие. Тя може да бъде специален тип, предназначен за слухови апарати, или презареждаща се батерия, която обикновено се зарежда през нощта, тъй като не се нуждаете от слуховия си апарат, докато спите. Това е така, защото по време на сън е възможно той да се размести и да изпадне, а ако все пак го носите в леглото, микрофонът така или иначе ще бъде покрит и заглушен от възглавницата. Ако се притеснявате, че няма да чуете сутрешната си аларма, препоръчваме да я настроите с по-силна сила на звука.

Видове слухови апарати

Повечето хора, които използват слухови апарати, не искат хората да знаят за тази тяхна необходимост. Това кара производителите да проектират и произвеждат по-нови модели слухови апарати, които са по-дискретни и, ако изобщо се виждат, приличат на популярните слушалки за музика. Така че има много видове, от които да избирате, и след консултация с Вашия аудиолог можете да се спрете на конкретен слухов апарат, който да изглежда добре и същевременно да осигурява необходимото усилване на звука. 

Това са най-разпространените видове слухови апарати, които се използват днес:

Невидими апарати - поставени изцяло в ушния канал

Това е най-малкият слухов апарат, който можете да намерите на пазара, тъй като, както подсказва името, той се побира в ушния канал, за да пасне идеално. 

  • Предимства: Не се вижда и не се влияе от вятъра, което би било притеснително и създаващо неудобство.
  • Недостатъци: Батерията е много по-малка от тази на другите модели и не издържа толкова дълго; ушната кал може да покрие високоговорителя, което би довело до заглушаване на звуците.
  • ПОДХОДЯЩ ЗА: Лека до умерена загуба на слуха.

Вътреушни апарати - поставени в ушния канал

Част от този слухов апарат се поставя в ушния канал, а друга част остава извън него. 

  • Предимства: Въпреки че не се намира изцяло в ушния канал, този вид слухов апарат не е толкова забележим. Той е по-голям от пригодените за поставяне в ушния канал видове, което означава, че разполага с повече функции. 
  • Недостатъци: Регулирането му може да е трудна задача и е възможно говорителят да се замърси с ушна кал.
  • ПОДХОДЯЩ ЗА: Лека до умерена загуба на слуха.

Задушни апарати - поставени зад ухото

Този вид слухов апарат се поставя зад ухото, като усиленият звук се доставя в ушния канал чрез тръбичка, в края на която има говорител или слушалка. 

  • Предимства: Благодарение на насочените микрофони този вид слухов апарат може да улавя звук от желани посоки, например такива, намиращи се пред лицето на човека. Като цяло степента на усилване на звука е по-добра спрямо други модели.
  • Минуси: Сравнително обемен модел - традиционният тип, който може би сте виждали да носят по-възрастни хора. Тъй като се намира извън ухото, микрофонът може да улавя смущаващия шум, причинен от вятъра.
  • ПОДХОДЯЩ ЗА: За всички нива на загуба на слуха.
slider-banner

Задушни апарати - с изнесен говорител

Този тип слухови апарати се поставя във външната част на ухото, като формата на корпуса е съобразена с формата на ухото, така че да пасне идеално. 

  • Предимства: Могат лесно да се задействат функции като контрол на силата на звука и се захранват от по-голяма батерия в сравнение с други видове, така че животът им е по-дълъг. 
  • Недостатъци: Тъй като високоговорителят се намира в ушния канал, той може да се покрие с ушна кал; освен това е по-голям и следователно по-видим тип слухов апарат. 
  • ПОДХОДЯЩ ЗА: Лека до тежка загуба на слуха.

Задушни апарати - с приемник в ушния канал

Този тип устройство също се поставя зад ухото и има тръбичка, която се вкарва в ушния канал, а в края ѝ има високоговорител. 

  • Предимства: Не е толкова видим, колкото слуховите апарати, поставящи се зад ухото, и разполага с насочени микрофони. 
  • Недостатъци: Ушната кал може да запуши високоговорителя, което води до заглушаване на звуците. 
  • ПОДХОДЯЩ ЗА: За всички нива на загуба на слуха.

Задушни апарати - с отворен монтаж (Open Fit)

Отвореният монтаж е друг тип задушен слухов апарат, но с отворен свод в ушния канал, който позволява преминаването на естествен звук.  

  • Предимства: Ниските тонове не са възпрепятствани и навлизат в ухото, докато високочестотните звуци се усилват, което осигурява на потребителя желаното ниво на чуваемост.
  • Недостатъци: Възможно е да се забелязва, а поставянето в ухото на отворената куполна част може да бъде трудно, тъй като обикновено този вид устройство не е изработено по поръчка. 
  • ПОДХОДЯЩ ЗА: Лека до умерена загуба на слуха. 

Колко често трябва да се сменя слуховият апарат?

Подобно на всички уязвими и деликатни електронни устройства, продължителността на живота на слуховите апарати зависи от това колко добре се грижите за тях - в замяна на това те работят на изключително високо ниво, подобрявайки слуха Ви всеки ден. Някои действия, които можете да предприемете, за да се грижите за слуховите си апарати и да удължите живота им, са:

  • Пазете ги от влага и топлина, тъй като те са вредни за електронните устройства;
  • Почиствайте ги според инструкциите на производителя или редовно ги носете на Вашия аудиолог, за да направи това професионално;
  • Внимавате, когато използвате продукти за коса в близост до слуховия си апарат, тъй като лакът за коса, геловете и пяната могат да го повредят;
  • Сменявайте батериите веднага след като се изтощят;
  • Изключвайте слуховия си апарат, когато не го използвате. 

Обикновено можете да очаквате слуховият апарат да издържи около пет години, въпреки че при правилна грижа може да го използвате до шест или повече години, преди да се наложи да купувате нов. А дотогава е напълно вероятно да се появят още по-добри и по-усъвършенствани модели, които да Ви позволят да чувате света, както никога досега.