Видове слухови апарати
Съществуват много видове слухови апарати, като например такива, които се поставят зад ухото (BTE), такива, които се поставят в ухото (ITE) и такива, които се разполагат в ушния канал (ITC).
Какъв тип слухов апарат да избера?
Всеки тип има своите предимства и недостатъци. Изборът на подходящия за Вас модел зависи от редица фактори, включително:
- Степента на загубата на слуха (лека, умерена, тежка или дълбока)
- Размера и формата на ухото
- Доколко добре можете да използвате пръстите и ръцете си (сръчност на ръцете)
- Наличието на нови технологии за слухови апарати
- Вашите лични предпочитания
Много от най-новите слухови апарати могат да се презареждат. Можете дори да ги свързвате със смартфони и други устройства с помощта на технологията Bluetooth®.
Колко вида слухови апарати има?
Слуховите апарати се разделят на пет вида: такива, които се поставят зад ухото (BTE) и в ухото (ITE), такива, които разполагат с приемник, разположен в ухото (RITE), такива с приемник, разположен в ушния канал (ITC) и CROS/BiCROS.
Зад ухото (BTE)
Задушните устройства (BTE) са подходящи за хора с широк спектър на загуба на слуха - от лека до тежка. Това устройство се поставя лесно и удобно зад ухото. Корпусът на слуховия апарат се прикрепя към персонализирана слушалка или тънка тръбичка. Тъй като този вид апарат се състои от няколко части, е необходима сръчност, за да се гарантира правилното му позициониране.
В ухото (ITE)
Устройствата, които се поставят в ухото (ITE) заемат или пространството на цялото ухо (т.нар. "пълно ухо"), или част от ушната мида (т.нар. "полуухо"). Те са подходящи за хора, които имат проблеми със сръчността или трудно боравят с малки предмети. Лекарите често препоръчват ITE устройства на лица с умерена до тежка загуба на слуха.
Приемник в ухото (RITE)
Слуховите апарати тип "приемник в ухото" (RITE) са подобни на устройствата BTE. Корпусът на слуховия апарат с приемник в ухото се намира зад ухото. Тънък проводник на приемника се простира от тялото на слуховия апарат над външното ухо и влиза в ушния канал. Мекият накрайник се поставя от вътрешната страна на ушния канал, без да го затваря. За много хора това осигурява по-естествен звук. Устройствата с приемник в ухото изискват сръчност. Те са подходящи за лека до тежка загуба на слуха.
В канала (ITC)
Слуховите апарати, които се позиционират в ушния канал (ITC), се поставят по-дълбоко в него, отколкото слуховите апарати ITE, така че обикновено са по-слабо забележими. Поради по-малкия си размер те използват по-малки батерии и може да са по-трудни за обслужване. В зависимост от състоянието Ви, може дори да отговаряте на условията за слухови апарати, които са изцяло в канала (CIC). Тези устройства се поставят по-дълбоко в ушния канал, така че са още по-малко видими.
CROS/BiCROS
Вашият консултант може да Ви препоръча слухов апарат CROS/BiCROS, ако имате нормален слух или минимална загуба на слуха в едното ухо и много слаб или никакъв слух в другото ухо. В този случай, слуховият апарат се поставя от страната с по-добър слух, а от страната с влошен слух се поставя допълнителен микрофон. Това Ви позволява да чувате от по-увредената страна - въпреки че тя доставя всички звуци до Вашето по-здраво ухо. Тези устройства са особено полезни, когато някой говори от страната на по-слабото ухо. CROS е съкращение от "контралатерално насочване на сигналите" (Contralateral Routing of Signals). BiCROS означава "двустранно контралатерално насочване на сигналите".
Какъв тип батерия за слухов апарат трябва да избера?
Батериите за слухови апарати са за еднократна употреба или презареждащи се. Батериите за еднократна употреба - които изглеждат като малки копчета - вече не са толкова разпространени. Повечето нови слухови апарати работят с презареждащи се батерии. Подобно на смартфоните и други Bluetooth устройства, просто поставяте слуховите апарати с презареждащи се батерии на зарядно устройство, когато не ги използвате. Някои от тях дори се предлагат с удобна зарядна станция.
Кой е най-добрият тип слухов апарат за моето състояние?
На пазара има толкова много видове слухови апарати, че изборът на най-подходящия за Вас може да се окаже труден или дори непосилен. Добрата новина е, че можете да се обърнете към слухопротезист в Център за слуха, който да Ви помогне да изберете устройство въз основа на конкретното Ви здравословно състояние:
- Тинитус (шум в ушите)
- Високочестотна загуба на слуха
- Нискочестотна загуба на слуха
- Сензорно-неврална загуба на слуха (причинена от увреждане на вътрешното ухо)
- Лека до умерена загуба на слуха
- Тежка загуба на слуха
- Дълбока загуба на слуха
- Хора с ограничена двигателна способност
Какво да правя, ако употребата на слухов апарат не доведе до резултат?
За някои хора употребата на слухов апарат не е достатъчна. Ако страдате от тежка или дълбока загуба на слуха, е възможно да имате по-голям успех с кохлеарни импланти или костно закрепени слухови импланти. Консултирайте се с Вашия личен лекар за възможностите за лечение.
Кога трябва да потърся консултация със специалист?
Ако страдате от загуба на слуха, която пречи на качеството Ви на живот, запазете час при слухопротезист в Център за слуха. Той може да установи степента на загубата на слуха и да прецени дали слуховите апарати могат да Ви помогнат.
Ако вече имате слухов апарат, не забравяйте да го носите за профилактика при слухопротезист поне два пъти годишно. Слухопротезистът е експерт, който е специализиран в диагностицирането и лечението на загуба на слуха. Също така трябва да изследвате слуха си всеки път, когато забележите нови симптоми или промяна в него.
Какви въпроси трябва да задам на слухопротезиста?
Ако обмисляте да използвате слухов апарат, ето някои въпроси, които може да зададете преди закупуването му:
- Ще помогне ли слуховият апарат да се подобри състоянието на слуха ми?
- Какъв тип слухов апарат(и) препоръчвате?
Какво ще се случи, ако не предприема никакви действия?