header-banner

Загубили сте слуховия си апарат? Ето какво да предприемете веднага



Загубихте слуховия си апарат? Това се случва по-често, отколкото си мислите. Слуховите апарати са миниатюрни и могат да бъдат така комфортни, че дори да не забележите веднага, ако някой от тях падне.

Някои от основните причини, поради които хората губят слуховите си апарати, са просто погрешното им поставяне вкъщи или изпадането им по време на пътуване. През последните няколко години на пандемията от COVID-19 маските за лице се превърнаха в основен виновник за загубата на слухови апарати. При сваляне на маска за лице слуховият апарат също може да се извади по невнимание. Всеки от тези изгубени слухови апарати е бил нечий начин да общува със семейството, приятелите и близките си в труден момент.

Какво трябва да направите, ако сте загубили слуховия си апарат?

Ако имате съвременен слухов апарат, той вероятно се предлага с приложение за слухови апарати, което има функция "намери моя слухов апарат". Тя може да бъде безценна и трябва да бъде първото нещо, което предприемате, ако не успеете да намерите устройството в близкото си обкръжение.

Проследете слуховия си апарат чрез приложения за смартфон

Ако разполагате с приложение за слухови апарати, проверете дали то има функция "find my hearing aid" (намери моя слухов апарат). Ако не можете да намерите слуховите си апарати, приложението може да Ви покаже карта с последното известно местоположение на свързаните слухови апарати при стартиране на приложението.

За да откриете липсващите си слухови апарати:

  •  В лентата с раздели докоснете Слухови апарати;
  •  Докоснете Find my hearing aids (Намери моите слухови апарати).

Индикаторът за близост показва колко близо сте до всеки свързан слухов апарат. Ако телефонът Ви е извън обхвата на слуховите апарати или връзката е прекъсната, можете да видите датата и часа на последното свързване. Златният маркер на картата показва, че има връзка между слуховия Ви апарат и телефона. Червеният маркер показва, че връзката е прекъсната. За най-добри резултати се препоръчва приложението да бъде включено, да се използва активно или да работи във фонов режим.

Проследете своите стъпки

Въпреки че това може да изглежда като отчайващо очевиден съвет, проследяването на стъпките Ви точно преди да загубите слуховия си апарат може да се окаже полезно. Дори ако вече сте го направили, опитайте още веднъж. Обмислете сериозно кога със сигурност за последен път сте използвали слуховия си апарат и какво сте правили по това време. Кога сте забелязали, че слуховият Ви апарат липсва и къде сте били тогава? 

Съобщете за изгубен слухов апарат

Ако сте били на обществено място или в предприятие, когато сте загубили слуховия си апарат, обадете се или го посетете. Добрите хора са навсякъде и някой от тях може да е предал ценния Ви слухов апарат в "изгубени вещи". Поговорете с някого на мястото на събитието и опишете как изглежда слуховият Ви апарат. Ако там не го намират, оставете името и телефонния си номер и помолете за телефонно обаждане, ако слуховият апарат бъде намерен. От помощ може да Ви бъде да проверите няколко пъти. Потърсете съдействие от семейството и приятелите си, за да Ви помогнат да потърсите слуховия си апарат у дома или където мислите, че е възможно да се намира.

Свържете се с Вашия специалист по слуха

Ако повторното проследяване на стъпките Ви и претърсването на дома, офиса, колата, чантата или раницата Ви не помогнат, свържете се с Вашия слухов специалист. Повечето слухови апарати са защитени с гаранция от производителя за еднократна загуба и повреда поне през първата година, а понякога и по-дълго. Вашият консултант лесно ще може да Ви каже дали отговаряте на условията. Той също така би трябвало да знае дали Вашето приложение има функция "намери моя слухов апарат" и може да Ви помогне да я използвате, ако не сте сигурни как да работите с приложението.

Ако разполагате с гаранция

Някои потребители на слухови апарати избират да закупят допълнително застрахователно покритие за своите устройства чрез трети страни - застрахователни компании. Други избират да добавят специално допълнение към съществуващата си застраховка за домашно имущество, за да се осигури покритие на загубата и повредата на слуховия апарат. 

Ако сте осигурени от производителя или от някоя от тези допълнителни опции, попитайте застрахователя си за следващите стъпки. В някои случаи ще трябва да предоставите за целта обикновено нотариално заверено писмо, което да послужи пред производителя или застрахователя.

Имайте предвид, че дори слуховият апарат да подлежи на застраховка и да можете да получите безплатно заместващ апарат, Вашият консултант по слухопротезиране може да Ви начисли незначителна такса за отделеното време или за монтирането на новото устройство, когато то пристигне.

Предотвратяване на загубата на слухов апарат

Важно е да знаете какво да правите в случай на загуба на слухов апарат, но повечето потребители предпочитат да избегнат напълно тази опасност. Ето някои неща, които можете да направите, за да предотвратите загубата на слухови апарати:

  • Ако сте активни на открито или обичате да спортувате, в онлайн магазините се предлагат специални фиксатори, които могат да Ви помогнат да закрепите слуховите си апарати;
  • Уверете се, че слуховите Ви апарати прилягат плътно и правилно. Ако ги усещате хлабави в ухото, уведомете Вашия слухов консултант;
  • Не оставяйте слуховите апарати в обсега на деца или домашни любимци;
  • Добре е да инвестирате във водоустойчив калъф, устойчив на повреди, като например AidKeeper;
  • Съхранявайте слуховите си апарати на едно и също безопасно място всяка вечер. Ако те са с възможност за презареждане, това следва да е лесно - поставете ги в зарядното устройство и никъде другаде;
  • Не си създавайте навика да изваждате слуховите си апарати през деня и да ги оставяте настрана, тъй като е по-вероятно да ги изпуснете или да забравите къде сте ги оставили. Освен това за мозъка Ви е по-полезно да носите слуховите си апарати през целия ден;
  • Бъдете изключително внимателни, когато сваляте маската си за лице, докато носите слухови апарати. Проверете два пъти дали те все още са на мястото си, след като свалите маската си;
  • Ако се грижите за човек, който използва слухови апарати, обсъдете всички тези препоръки с него и създайте рутина, доколкото можете, за това как и кога той използва и сваля слуховите си апарати. Говорете с персонала, ако Вашият близък е в старчески дом, за да се запознае и той с реда на използване.