header-banner

5 признака, че трябва да подмените слуховите си апарати



Как да разберете дали да поправите или смените  Вашият слухов апарат?

Ако слуховият апарат, който ползвате не върши работата е добре да посетите аудиолог. Той ще измери състоянието на слуха Ви и ще прецени, дали усилването, което апаратът предлага е достатъчно, за да копенсира слуховат загуба.

Слуховите апарати могат да станат неефективни поради две основни причини. 

Причина 1:

 Те може да не работят правилно и следователно вече да не осигуряват адекватно или подходящо усилване

Причина 2:

Вашата загуба на слуха може да се е променила с времето. Слуховите апарати може все още да функционират добре, но вече да не са подходящи за Вашата загуба на слуха.

Важно е да се уверите, че Вашите слухови апарати все още са програмирани да компенсират Вашата специфична степен на загуба на слух. Има все повече доказателства, че слуховите апарати, които не са настроени по подходящ начин, водят до отчетливо различни невронни сигнали на мозъчна активация в сравнение с правилно регулираните слухови апарати, което означава, че мозъкът Ви може да работи по-усилено, отколкото е необходимо, за да обработи звука. Специалист по слуха може да Ви помогне да се насочите в правилната посока. Един аудиолог може да обясни предимствата и недостатъците на поправка и настройка, спрямо замяна. 

Ето пет причини, поради които може да е необходима промяна:

Вашият слух се е променил

С годините загубата на слуха, известна и като пресбиакузис, може да се влоши, дори ако носите слухови апарати от известно време. Един от знаците, че сегашният Ви комплект вече не е подходящ, е когато увеличавате звука на слуховите апарати или телевизора повече, отколкото сте го правили преди. Аудиолог може да определи дали трябва да преминете към нов комплект или просто да коригирате настройките на този, който вече ползвате. Ако има промени във Вашия слух, може и да не се нуждаете от нови слухови апарати. По-скоро може да е необходимо тези, които вече имате, да се препрограмират за Вашите настоящи нужди, за да се подобри ежедневната Ви комуникация.

slider-banner

Здравето Ви се е променило

Характеристиките, които не са Ви притеснявали, когато сте купили комплекта, който ползвате, вече може да представляват проблем. Например, ако сте развили артрит на ръцете си. По-малките слухови апарати, като тези, които се поставят изцяло в слуховия канал, може да са трудни за поставяне, ако имате проблеми с координацията на ръцете. Слуховите апарати зад ухото или в ухото може да са по-лесни за използване, а презареждащите се слухови апарати отстряняват неудобството от смяната на батерии.

Слухови апарати, които са с презаредима батерия, могат да работят за продължителен период от време и са добър вариант за хора с влошено зрение и/или нарушена координация на ръцете. Така няма да Ви се налага да боравите със слуховите апарати, да ги отваряте и да поставяте батерии, които са малки и трудни за поставяне. Единственото, което трябва да направите е да поставите апаратите в зарядната станция.

Друг здравословен проблем, който може да наложи промяна: Болестта на Мениер, нарушение на вътрешното ухо, което причинява замаяност, звънене в ушите и усещане за пълнота в ухото, в допълнение към загубата на слуха. Хората с променлива загуба на слуха, като тези с болестта на Мениер , трябва да могат ръчно да настройват своите слухови апарати, въз основа на специфични програми, зададени от техния аудиолог, за да се адаптират към промените в слуха, които могат да настъпят всеки ден.

Слуховите Ви апарати не функционират толкова добре, колкото преди

В резултат на обичайното износване, плюс повреда, причинена от наличието на ушна кал и влага, средната продължителност за ползване на комплект слухови апарати е около пет години. Дори ако желаете да продължите да използвате слухови апарати, които не функционират вече толкова добре, колкото преди, трябва да имате предвид следното: 

С течение на времето частите трябва да бъдат заменяни!  

Например микрофоните и приемниците в слуховите апарати са малки и неустойчиви на ушна кал и влага, затова е важно тези части да бъдат професионално почиствани от аудиолог или да се сменят редовно. 

Някои производители на слухови апарати няма да предложат ремонтни услуги, ако дадено устройство е на повече от пет години, поради липса на резервни части.

Технологиите са напреднали

Слуховите апарати не са като смартфоните - няма нов модел всяка година, който да прави, този който имате, практически остарял. Но технологиите непрекъснато се развиват и Вие може да искате комплект с по-нови функции. Има забележим технологичен напредък на всеки три до пет години, предимно в скоростта на обработка на данни и напредъка в цифровата обработка на сигнала и намаляването на шума. А вече на пазара има и слухови апарати с вграден изкуствен интелект. Такива например предлага Швейцарската мака слухови апарати PHONAK. Начинът, по който слуховите апарати се справят с фоновия шум и се опитват да отделят речта от шума, непрекъснато се подобрява. Някои слухови апарати вече имат вградени сензори при падане, а други функционират като тинитус (пищене в ушите) замаскиране.

Вашият начин на живот се е променил

Продължава ли вашият дигитално центриран начин на живот, дори след като пандемията отпусна контрола си върху начина, по който се свързвате с другите? Ако е така, има слухови апарати, които са съвместими с Bluetooth, което Ви позволява да предавате аудио директно към Вашите слухови апарати от Вашия компютър или таблет. Или може би сте започнали да прекарвате повече време на открито в разходки, риболов или каране на велосипед, откакто сте закупили последния си комплект слухови апарати. Ако случаят е такъв, може би се нуждаете да преминете към такъв, който е проектиран да потиска шума от вятъра. Ако пък сте обновили останалите си технологични устройства то може Вашите слухови апарати да са остарели за тях. Например, съвременните слухови апарати могат да бъдат свързани директно с телефон и да позволяват слушане на музика.