header-banner

Предпазват ли слуховите апарати от загуба на слуха?



Трудно е да се отговори. Много видове загуба на слуха (като загубата на слуха свързана с напредването на възрастта) не могат да бъдат предотвратени с носенето на слухови апарати. Обаче, слуховите апарати стимулират мозъка ни и могат да помогнат в справянето с някои от невидимите последици от загубата на слуха, като същевременно улесняват максималното използване на предимствата на технологията в бъдеще. 

Носенето на слухови апарати веднага след като са предписани ще предостави подходяща стимулация на мозъка. 

Слуховите апарати стимулират мозъка

Мозъкът Ви е толкова важен за слуха Ви, колкото и ушите Ви. 

Важно е да разберем как ушите работят с мозъка, за да разберем мозъчната стимулация. Ушите ни улавят и събират звуците, но е работа на мозъка да ги тълкува и филтрира. Невероятната способност на мозъка обяснява способностите ни да водим разговори в шумни ресторанти и да игнорираме фоновите шумове.

Въздействия на намалената мозъчна стимулация 

Мозъкът ни е пластичен и се приспособява към стимулирането. Ако звуковите сигнали са по-слаби или непълни (което може да бъде резултат от загуба на слуха), мозъка запълва пропуските, за да ни помогне да схванем, колкото е възможно повече звуци. Но това оказва своето въздействие. 

Някои ефекти от намалената слухова стимулация включват:

  1. Когнитивно напрежение: когато мозъкът Ви получава по-слаби звукови сигнали, той се напряга, за да прави разлика между звуците. Това допълнително усилие води до по-голямо изтощение;
  2. Умора: Точно както мускулите в тялото ни, и мозъците ни се уморяват от напрягане и изтощение;
  3. Социално оттегляне: Ако активното слушане е изтощително, някои хора предпочитат да избягват социални ситуации;
  4. Деменция: Загубата на слуха е един от многото рискови фактори за деменция. Когнитивното напрежение, умората и социалното отдръпване могат заедно да допринесат за повишен риск от деменция. 
slider-banner

Ползи от подходящата мозъчна стимулация

Мозъкът Ви може да се приспособи към загубата на слуха и да Ви помогне във възприемането на непълни звуци. Мозъкът Ви също така ще се приспособи, когато отново започне да получава пълни или по-силни звуци. 

Подобрява невропластичността

Невропластичността описва способността на мозъка да създава и променя своите вътрешни мрежи. Това обяснява как мозъка се приспособява към загубата на слуха или към нови слухови апарати: той настройва своята мрежа според сигналите, които получава (добри или не). 

Подходящата мозъчна стимулация предлага по-пълни и по-силни звукови сигнали, така че мозъка да може да използва максимално вече съществуващите пътеки или да създаде нови. Подобряването на невропластичността може да намали  когнитивното напрежение, изтощението или умората, която е често свързана със загубата на слуха. 

Намалява невидимите въздействия

Невидимите въздействия от загубата на слуха могат да бъдат намалени чрез лечение, терапия и технология. Точно както мозъкът Ви се променя и се приспособява към загубата на слуха Ви, той също се приспособява към лечението. 

Слуховите апарати подобряват качеството на звуците влизащи в ушите. Повишената мозъчна стимулация може да намали когнитивното напрежение, умората, изтощението, социалното оттегляне и риска от деменция. 

Минимизира дългосрочната атрофия

Подходящата стимулация може потенциално да минимизира дългосрочната слухова атрофия. Точно както е по-лесно да бъдете в добра физическа форма чрез редовни упражнения, слуховата стимулация помага да се поддържат активни мозъчните пътища, свързани със слуха. 

Някои различни степени на загуба на слуха обаче не могат да бъдат предотвратени. Ако загубата на слуха е причинена от увреждане или влошаване на физическите характеристики на ушите, то мозъчната стимулация няма да предотврати по-нататъшна загуба на слуха, но ще помага при слушането на по-слаби сигнали.

Намалява рисковете от депресия и деменция

Психичното здраве е сложна тема, защото рядко има единствена причина за предизвикателствата или заболяванията. Загубата на слуха може да допринесе за когнитивна умора, изтощение и социална изолация, които са рискови фактори за депресия и деменция. Така че подходящата слухова стимулация може да минимизира някои фактори, които оказват влияние върху психичното здраве. За разлика от много рискови фактори, свързани с психичното здраве, загубата на слуха е нещо осезаемо, което можете да контролирате или лекувате. Можете да си направите тест на слуха и да определите състоянието на слуховата си система – и тогава да решите дали технологиите или вид лечение ще са Ви от полза.  

Стъпки към подходяща Звукова Стимулация

Колкото по-рано започнете да носите слухови апарати, толкова по-скоро мозъкът Ви може да се адаптира към подобрената слухова стимулация. 

За много хора този процес е прогресивен. Стъпките към по-добър слух и подходяща звукова стимулация обикновено са:

  1. Направете си тест на слуха, за да определите състоянието на слуховата си система;
  2. Обсъдете наличните опции за лечение или справяне с установените слухови проблеми;
  3. Ако изберете да ползвате слухови апарати, Вашият аудиолог ще ги нагласи да отговарят на предписаното в рецептата Ви чрез правилно поставяне на слуховия апарат;
  4. Когато свикнете със слуховите си апарати, Вашият аудиолог ще коригира настройките на устройството, за да осигури оптимална звукова стимулация;
  5. С течение на времето Вашите слухови апарати ще бъдат настройвани, за да продължат да осигуряват ефективна слухова стимулация – дори когато Вашият слух и начин на живот се променят. 

Може да отнеме до четири месеца, за да свикнете с новите слухови апарати, защото мозъкът Ви трябва да се адаптира към новите звуци, които получава. Разбираме, че този период на приспособяване може да бъде неочакван или неудобен, но това е знак, че мозъкът Ви се адаптира към различна слухова стимулация.