header-banner

Всичко за слуховите апарати



Слуховите апарати са най-лесният, най-разпространеният метод за лечение на загуба на слуха.

Историята на слуховите апарати

Човечеството е извървяло дълъг път от използването на издълбаните рога на животни, предназначени за лечение на някаква степен на загуба на слуха през 13-ти век. И докато през 18-ти век са изобретени „тръби за уши“, технологията по-късно еволюира до въглеродни слухови апарати след изобретяването на телефона. Те са били в употреба от 1902 г. до появата на слуховите апарати с вакуумна тръба през 1921 г., които са били тежки и обемисти.

По-малките слухови апарати, съставени от една част се появяват едва в средата на 20-ти век с транзисторната технология. През 80-те години са добавени чипове за цифрова обработка на сигнали. До 2000 г. слуховите апарати вече могат да бъдат персонално настройвани. Пет години по-късно цифровите слухови апарати съставляват 80% от пазара.

Днешните слухови апарати са практически невидими, много мощни и се предлагат в различни размери и възможности, с много функции, като акумулаторни батерии и Bluetooth връзка.

За съжаление, само един на всеки пет души, които биха имали полза от слухов апарат, действително го използват.

Според Националния институт по глухота и други комуникационни нарушения, факторите, които влияят върху това дали човек ще избере да носи слухов апарат, включват: 

  • Очаквани спрямо реални ползи;

  • Цена;

  • Социалното заклеймяване ;

  • Стойност на слуховите апарати (цената отговаря на качеството);

  • Достъпът на лицето до здравни грижи за слуха.

„За съжаление, само един на всеки пет души, които биха имали полза от слухов апарат, действително го използват.“

Как работят слуховите апарати? 

Просто казано, слуховият апарат е малко електронно устройство, което се носи във или зад ухото. Тези устройства правят някои звуци по-силни. Имат три основни части: микрофон, усилвател и високоговорител.

„Слуховият апарат получава звук през микрофон, който преобразува звуковите вълни в електрически сигнали и ги изпраща към усилвател“, обяснява Националният институт по глухота.„Усилвателят увеличава силата на сигналите и след това ги изпраща към ухото чрез високоговорител.“

Колкото по-тежка е загубата на слуха, толкова по-голямо усилване е необходимо.

slider-banner

Съвременни слухови апарати 

Съвременните слухови апарати вече не са неудобни. Те имат смарт програми, които правят повече от просто улавяне на звуци и усилване на честотите. 

Някои от функциите на слуховите апарати включват: 

  • Насочен микрофон: Получава звук от една посока и Ви помага да се съсредоточите; може да бъде автоматизиран;
  • Телекойл превключвател: Позволява Ви да преминете към настройка „Т“,когато сте на телефона, което Ви позволява да чувате безмикрофония; работи също така с други системи за директна аудио връзка;
  • Директен аудио вход: Позволява Ви да включите микрофон или FM система в устройството си и да се свържете с вашия телевизор, компютър, MP3 плейър или радио.
  • Автоматичен контрол на силата на звука: Усилва звука автоматично в шумни или тихи среди;
  • Контрол на обратната връзка: Автоматично регулира нивата на звука в трудни среди;
  • Безжична / Bluetooth технология: Свързва се директно с мобилни телефони, музикални плейъри и телевизори за аудио излъчване и провеждане на телефонни разговори;
  • Програми за слушане: Насочва високоговорителите на слуховите апарати да улавят разговори в шумна среда;
  • Презареждат се: Премахва необходимостта от батерии и Ви позволява да зареждате слуховите апарати, като ги включите към електрическо захранване.

Видове слухови апарати

Има няколко различни вида слухови апарати и изборът на един от тях зависи от вида на загубата на слуха, както и от личните предпочитания. Има две основни категории: аналогови и цифрови. 

Една от разликите между аналоговите и цифровите слухови апарати е сигналът. Аналоговите слухови апарати преобразуват звуковите вълни в електрически сигнали, докато цифровите слухови апарати преобразуват звуковите вълни в цифрови кодове. Аналоговите апарати усилват всички звуци по един и същи начин и стават все по-рядко срещани. Цифровите апарати произвеждат точно дублиране на звука, позволяват по-сложна обработка и имат по-голяма гъвкавост при програмирането. 

Зад ухото (BTE) 

Те се състоят от твърд пластмасов корпус, носен зад ухото, който е свързан с пластмасова ушна форма, която влиза в ухото. Електронните части са в кутията. "Отворени слухови апарати" са нов вид слухови апарати, които се поставят изцяло зад ухото, като само тясна тръба се вкарва в ушния канал. Това позволява на ушния канал да бъде отворен, което може да бъде полезно за хора, които имат много ушна кал. 

Вътреушни (ITE) 

Те се вписват напълно в външното ухо. Обикновено не се носят от малки деца, защото обвивките трябва да се сменят често, когато ухото расте. 

Апарати с изнесен говорител (RIC) 

Тези малки апарати се поставят в ушния канал. Намаленият размер ограничава мощността и обема. Те също могат да бъдат трудни за регулиране и отстраняване.

„Невидими“ в ушния канал (IIC) 

Никой не може да каже, че носите такъв, защото не може да бъде видян. Пример за практически невидим слухови апарат е Lyric, който се поставя в ушния канал близо до тъпанчето от обучен специалист.

Персонални звукови усилватели 

Персоналният звуков усилвател не е слухов апарат. Тези устройства усилват звука, но не засягат други компоненти на загубата на слуха. Поради по-ниската цена и липсата на необходимост от тестване или монтаж, те може да са привлекателни. Въпреки това, ако подозирате загуба на слуха, тестът е необходим. Следващата стъпка ще бъде да намерите най-доброто устройство за Вашият случай.

Кой слухов апарат е подходящ за моя случай?

Вашият аудиолог ще Ви помогне да изберете слухов апарат, който най-добре отговаря на Вашите нужди и начин на живот.

Полезно е да си зададете няколко въпроса, когато искате да закупите слухов апарат. Националният институт по глухота има списък с въпроси, които трябва да разгледате, преди да купите: 

  • Кои функции биха били най-полезни за мен?
  • Каква е общата цена на слуховия апарат? Дали ползите от по-новите технологии надвишават по-високите разходи?
  • Има ли пробен период за тестване на слуховия апарат? Какви такси не подлежат на възстановяване, ако помощните средства бъдат върнати след пробния период?
  • Колко време е гаранцията? Може ли да се удължи? Гаранцията покрива ли бъдеща поддръжка и ремонти?
  • Може ли аудиологът да прави настройки и да извършва обслужване и дребни ремонти? Ще бъде ли осигурена помощ от производителя, когато са необходими ремонти?
  • Какви съвети дава аудиологът?

Слухови апарати за лека до умерена загуба на слуха

Слуховите апарати, които могат да се използват за лека до умерена загуба на слуха, включват BTE, RIC, IIC апарати. Това включва PhonakAudeoMarvel и PhonakVirto B Titanium

Слухови апарати за тежка до дълбока загуба на слуха

За тези с тежка до дълбока загуба на слуха се използва по-мощно решение като слухови апарати PhonakNaida B.

Слухови апарати за едностранна загуба на слуха

Едностранната загуба на слуха или едностранната глухота може да се лекува с едно или две устройства. 

Системите за усилване CROS или BiCROS (Контралатерално насочване на сигнала) се използват, когато едното ухо е нормално или има лека/умерена загуба на слуха, а другото ухо е на практика нефункциониращо. Устройството CROS с микрофон улавя звук и гласове от нечуващото ухо и ги предава безжично към слуховия апарат.

Слухови апарати за деца

Има специфичен вид слухови апарати, които дават на децата функциите, от които се нуждаят, за да се развиват в училище и в извънкласни дейности. Слуховите апарати PhonakSky B са направени за деца и дори се предлагат в различни цветове, което ги прави по-забавни за носене.

Кохлеарни импланти

Кохлеарните импланти са малки, сложни електронни устройства, които имат външна част, която прилича на слухов апарат и се поставя зад ухото, и втора част, поставена под кожата. Кохлеарния имплант заобикаля увредените части на ухото и директно стимулира слуховия нерв. За да Ви се постави, трябва да сте глухи или със сериозно увреден слух.

Имам ли нужда от слухов апарат? 

Ако смятате, че може да се нуждаете от слухов апарат, първата стъпка е да направите тест на слуха си. Има обаче някои ранни предупредителни признаци и промени в поведението, които може да са свързани със загуба на слуха. Обърнете внимание дали:

  • Се оплаквате, че хората мърморят или говорят твърде тихо;
  • Често молите хората да повторят това, което са казали, особено в шумни ситуации;
  • Предпочитате телевизията или радиото да са усилени;
  • Трудно разбирате какво Ви говорят по телефона;
  • Не разбирате всички диалози в киното или по време на театрални постановки на живо;
  • Ви е трудно да разбиране какво Ви казват хората в дома Ви, ако има някакво събитие или празненство;
  • Се оказва, че сте по-нетърпелив, раздразнителен, разочарован или отдръпнат от преди;
  • Имате проблеми с разбирането на хората, когато не можете да видите лицата им;
  • Се напрягате, за да чуете разговори, особено в присъствието на много хора.

Ако изпитвате някое от изброените по-горе, посетете аудиолог, който може да извърши тест на слуха и след това да говори с вас за резултатите. Аудиологът ще Ви помогне да намерите най-добрия слухов апарат за вашите нужди.

Предимства

Слуховият апарат не е като чифт очила, не „коригира слуха Ви обратно към нормалното“. По-скоро ще Ви помогне да разберете речта във фоновия шум, да уловите височини и честоти, които може да сте загубили, и ще Ви помогне да намерите източника на звук. Голямото предимство от носенето на слухов апарат е, че ще бъдете по-малко уморени, защото няма да се напрягате да слушате. Ще можете да участвате по-пълноценно в ежедневието си.

Що се отнася до това кой слухов апарат да изберете, това зависи от Вашата лична ситуация. Направете проучване и се уверете, че можете да го изпробвате, преди да закупите.

И бъдете благодарни, че каквото и да получите в крайна сметка, това няма да е животински рог!